Meraklı Yıldızın Masalı

Meraklı Yıldızın Masalı

Aralık 9, 2023 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünde yaşayan bir yıldız varmış. Bu yıldız yeryüzünü çok merak ediyormuş. Her gün “Keşke bende aşağıda olanları yakından görebilsem” diye içinden geçiriyormuş. Diğer yıldızlara, yeryüzü ile ilgili sorular soruyor ama hiç cevap alamıyormuş.

Günlerden bir gün, meraklı yıldız aşağı inmeye karar vermiş. Bu nasıl yapacağını düşünürken aklına gökkuşağı gelmiş. Gökkuşağından aşağı kayarsam yeryüzüne inerim diye düşünmüş ve planını uygulamaya başlamış. Önce, gökkuşağına belli etmeden yanına gitmiş, renkler yeryüzüne inmeye başladığında gözlerini kapatıp gökkuşağından kaymış. Yıldızı gören gökkuşağı “Küçük yıldız nere gidiyorsun?” diye arkasından bağırmış. Yıldız “Yeryüzünü keşfedip geleceğim” demiş. Bütün yıldızlar, meraklı yıldızı arkasından bakakalmış. Meraklı yıldız sonunda yeryüzüne inmiş. Gökyüzünden indiğinde küçük bir saksının içine düşmüş. Saksıda ki çiçek yıldızı görünce “Sende kimsin?” diye sormuş. Yıldız “Merhaba ben yıldız, gökyüzündekilerden biriyim. Yeryüzü merak ettiğim için geldim. Peki ya sen kimsin?” diye sormuş. Çiçek de kendisini tanıtmış ve sohbet etmeye başlamışlar. Bir süre sonra meraklı yıldız, saksının kenarından aşağıya bakmış ve gözlerine inanamamış. Çünkü her yer karma karışıkmış. İnsanlar bir koşuşturma içindeymiş, köpekler, kediler birbirini kovalıyormuş. Yıldız “Her yer neden bu kadar karışık?” diye sormuş. Çiçek “Bu hızlı yürüyenler insanlar, hep işleri vardır ve hızlı hareket ederler. Birbirlerini görmezler, hep gergindirler. Diğerleri de sokakta yaşayan hayvanlar. Onların sahipleri yok, yerlerde buldukları yemekleri yerler” demiş. Yıldız çok şaşırmış çünkü yeryüzünü böyle hayal etmiyormuş. “Ben gökyüzündeyken böyle hayal etmemiştim, artık evime dönsem iyi olacak, bütün moralim bozuldu” demiş. Çiçek gülümsemiş “Sıkma canını, burada yaşadıkça her şeye alışıyorsun ama haklısın senin yerin gökyüzü” demiş. Yıldız “Peki ben nasıl geri döneceğim? Bunu hiç düşünmedim” demiş. Çiçek “Evet, şimdi bunu düşünmeliyiz” demiş. İki arkadaş, meraklı yıldızın evine dönmesi için düşünmeye başlamışlar. Bir süre sonra çiçeğin aklına bir fikir gelmiş “En iyisi arkadaşım arıyı çağırıyım o sana yardım eder” demiş. Çiçek arkadaşı arıya seslenmiş, arı geldiğinde onu yıldızla tanıştırmış ve evine gitmesi gerektiğini söylemiş. Yıldız ve çiçek sarılıp vedalaşmışlar. Arı hemen meraklı yıldızı sırtına almış ve uçabildiği yere kadar uçmuş, daha fazla yükselemediği yerde yıldızı kuşa emanet etmiş ve kuş yükseldikçe yükselmiş. Meraklı yıldız yakınlarda bir bulut görmüş ve hemen onun üstüne zıplamış “Çok teşekkür ederim size, iyi ki sizi tanıdım, çiçeğe selam söyleyin” demiş ve bulutun üzerinde evine doğru süzülmüş. Bulutun üzerinde evine doğru süzülen meraklı yıldız, gökyüzüne yaklaştıkça çok sevinmiş. Diğer yıldızlar onu görünce çok şaşırmışlar ve hemen yanına gelmişler. “Sen neredeydin? Biz çok merak ettik” diye sormuşlar. Meraklı yıldız yeryüzünde yaşadıklarını anlatmış. “Yeryüzü çok karmaşık ve gürültülü bir yer. Orada insanlar ve hayvanlar var. Onlar hep koşuşturuyorlar, birbirlerine dikkat etmiyorlar. Ben orada çok sıkıldım ve üzüldüm. Ama orada tanıştığım çiçek ve arı bana çok iyi arkadaşlar oldular. Bana evime dönmeme yardımcı oldular” demiş.

Meraklı Yıldızın Masalı

Diğer yıldızlar meraklı yıldızın anlattıklarını dinleyince çok şaşırmışlar. “Sen çok cesur bir yıldızsın, biz olsak asla yeryüzüne inemezdik. Ama senin yerin burası, biz seni çok özledik” demişler. Meraklı yıldız da onlara sarılmış ve “Ben de sizi çok özledim. Yeryüzü ilginç bir yer ama benim evim burası. Burada sizinle mutluyum” demiş. Sonra hep birlikte gökyüzünde parlamaya devam etmişler. Masalımız burada bitmiş

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Koşmayı Seven Kokarcanın Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.