Özgür Kuşun Masalı

Özgür Kuşun Masalı

Eylül 22, 2021 4 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde doğada yaşayan bir kuş varmış. Bu kuş oldukça özgür bir kuşmuş ve dilediğinde uçar, gezer daha sonra evine gelirmiş. Ağaçların dallarında gezmeyi sever, minik solucanları kovalar gün içerisinde bolca eğlenirmiş.

Günlerden bir gün bu özgür kuşun yaşadığı ağacın altına piknik yapmak için bir aile gelmiş. Örtülerini sermişler evden getirdikleri sepetleri açmışlar ve keyifle güneşin tadını çıkarmaya başlamışlar. Bu sıra da özgür kuş ağaçtan onları merakla izliyormuş. Pikniğe gelen ailenin karnı acıkmış ve sepette ki yiyecekleri çıkarıp yemeye başlamışlar. Aşağıda ki kokuları alan özgür kuşun da karnı guruldamaya başlamış ve güzel kokulara kendini kaptırıp ağacın altına doğru uçmaya başlamış. Yere düşen kırıntıları yiyen kuş kendini öyle kaptırmış ki birden kendini sepetin içinde bulmuş. Sepetin içine düştüğünde oradan çıkmaya çalışmış fakat bir türlü çıkamamış. Aradan bir kaç saat geçmiş ama özgür kuş hala sepetteymiş ve pikniğe gelen aile artık eve gitmek için eşyalarını toplamaya başlamışlar. Eşyalarını toplayan aile doğruca evlerine gitmiş ve piknik sepetini mutfağa bırakmışlar. Evin küçük kızı sapatin içinden elma almak için sepete doğru yaklaşmış ve tam sepetin kapağını açmak üzereyken sepeti düşürmüş ve kuş içinden dışarı çıkmış. Kuşun dışarı çıktığını gören küçük kız çok şaşırmış ve hemen annesi ile babasını çağırmış. Sepetten çıkan kuş nereye geldiğini anlamadan oradan oraya uçmaya başlamış ve en sonunda duvara çarpıp yere düşmüş. Yere düştüğünde özgür kuşu alıp bir kafese koymuşlar. Kuş kendine geldiğinde kafesin içinde olduğunu görmüş ve burdan çıkmanın bir olunu aramış ama bir türlü bulamamış. O kafesin içinde yaşamaya başlamış.

Özgür Kuşun Masalı

Günler geçmiş özgür kuş hala kafesin içindeymiş. Ağaçları, özgürce uçmayı, evini ve özgürken yaptığı her şeyi çok özlemiş. Aslında bu kafeste keyfi de yerindeymiş, istediği kadar yem, değişik yemişler, su her şey elinin altındaymış. Ama yine de evine gitmek istiyormuş. Çünkü o kafesde büyüyebilecek kuşlardan değilmiş. Doğada doğup büyüyen kuşların kafeste yaşaması zormuş. Aradan bir kaç gün geçmiş ve küçük çocuk kuşun kafesinin yanında oynuyormuş. O anda kuşun mutsuz olduğunu görmüş “Güzel kuş neden bu kadar mutsuzsun yoksa anneni mi özledin?” diye sormuş. Küçük kuş o anda konuşmaya başlamış “Ah küçük dostum benim annem çok uzaklarda fakat ben aslında evimi, ağaçları ve özgürce uçmayı özledim. Ben yanlışlıkla sepete düştüm ve burda yaşamaya başladım biliyorsun. Ama ben kafeste yaşayamam senin bir muhabbet kuşu bulman lazım ben bir güvercinim” demiş. Küçük çocuk kuşun evini özlemesine çok üzülmüş ve kuşu mutlu etmek için kafesin kapağını açmış. “Artık serbestsin güzel kuş. Sen özgür bir kuşsun ve özgürce uçmaya devam et. Ama arada sırada cama gel olur mu? Seni çok özlerim ben” demiş. Özgür kuş “Çok teşekkür ederim sen artık benim dostumsun, her zaman ziyaretine geleceğim. Kendine iyi bak dostum” demiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Baba Koyunun Masalı

Küçük çocuk kuşu serbest bıraktığı için çok mutluymuş olanları ailesine anlatmış ve onlarda küçük çocuğun bu davranışından dolayı çok mutlu olmuşlar. Özgür kuş da evine ve ağaçlarına kavuşmanın mutluluğu ile oradan oraya uçmaya devam ediyormuş.

Çocuklarınız masal dinlemeyi seviyorsa Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilir beğendiğiniz masalları çocuklarına okuyabilirsiniz.