Yengeç Pako’nun Masalı

Yengeç Pako’nun Masalı

Kasım 8, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar, denizin derinliklerinde yaşayan bir yengeç varmış. Bu yengeç, adı Pako imiş. Pako, her şeyi merak eder, eline alırmış. Gördüğü bütün güzelliklerinde kendisinin olmasını istermiş. Ama bu pek mümkün olmadığı için, denizde yaşayan herkesle ters düşermiş.

Bir gün, Pako, denizin derinliklerinde yüzerken gözüne bir şey çarpmış. Hızla o parlaklığın yanına doğru ilerlemeye başlamış. Parlaklığın yanına gittiğinde dikkatle bakmış ve onun bir inci olduğunu görmüş. İnciyi görünce o kadar heyecanlanmış ki hemen elini uzatmış ve inciyi kumların arasından çıkarıp almış. Dikkatlice inciyi incelerken, Deniz Yıldızı Pako’yu görmüş ve yanına gitmiş. Deniz Yıldızı “Merhaba Pako, o elinde ki nedir?” diye sormuş. Pako “Bu bir inci ve onu ben buldum, o yüzden bu benim” demiş. Deniz Yıldızı, inciye dikkatlice bakmış “Bu inci Denizanasının kaybettiği inciye benziyor Pako, eğer onu kumların arasından bulduysan, Denizanasına gösterelim, ne dersin?” diye sormuş. Pako, İnciyi kimseye vermek istemiyormuş ama kendisinin olmayan bir şeyi almanın da doğru olmadığını biliyormuş. İstemeye istemeye, Deniz Yıldızı ile birlikte İnciyi Denizanasına vermeye gitmişler. Denizanasının yanına gittiklerinde inciyi göstermişler ve Denizanası “Çok teşekkür ederim Pako, bu inci benim için çok değerliydi, annemden hatıra kalmıştı. Onu bulamadığım için günlerdir çok üzgündüm ama şuan çok mutluyum. Sana ne kadar teşekkür etsem az, iyi ki varsın Pako” demiş.

Yengeç Pako’nun Masalı

Pako, bu güzel sözleri duyunca çok mutlu olmuş. Her şeyin sahibi olamayacağını anlayan Pako, değişmeye karar vermiş. O günden sonra başkalarına yardım etmenin kıymetini anlamış ve her şeye sahip olamayacağını da anlamış. Masal da burada bitmiş.

Deniz ile ilgili masalları seviyorsanız Deniz Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Zebranın Diş Fırçalama Masalı