Miskin Miskar’ın Masalı

Miskin Miskar’ın Masalı

Haziran 26, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir karınca ülkesi varmış. Bu karınca ülkesinde yaşayan tembel bir karınca varmış. Tembel karıncanın adı Miskar mış. Miskar herkes çalışırken yatar, hiç bir işe el sürmezmiş. Bu durum diğer karıncaları çok kızdırır ve ona bir ders vermek istemişler.

Günlerden bir gün Miskar çimenlerin üzerinde yatmış harıl harıl çalışan arkadaşlarını izliyormuş. Karıncalar toplanmış ve o kış Miskar’a hiç yiyecek vermeme kararı almışlar. Miskar da diğer günlerde hep uzanmış miskinlik yapmış. Zaman su gibi akıp gitmiş. Havalar soğumaya başlamış. Dışarıda da yiyecek bulmak neredeyse imkansız olmuş. Miskar da her sene olduğu gibi çantasını almış ve yiyecek deposuna gitmiş. Ama bu sefer karıncalar onu kapıdan içeri sokmamışlar. Miskar çok üzülmüş, aç olduğunu söylemiş ama yinede hiç yiyecek alamamış.

Miskin Miskar’ın Masalı

Karıncalar Miskar’ın biraz burnunun sürtmesini, hatasını anlamasını istemişler. Bir hafta boyunca ona hiç yiyecek vermemişler. Miskar da dışarıda bulduğu yiyecekleri yemiş, bazen de aç yatmış. Karıncalar Miskarla konuşmuşlar ve onun bir daha miskinlik yapıp yapmaması, onlar gibi çalışması karşılığında Miskar’a yiyecek vermişler. Karıncalar Miskar’a büyük bir ders vermiş. O günden sonra Miskar hep çok çalışmış, kış için yiyecek toplanmış ve bir daha hiç aç kalmamış.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Aceleci Keçi Tüylü'nün Masalı