Kibirli Gül Masalı

Kibirli Gül Masalı

Mayıs 12, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kimsenin yaşamadığı bir çöl varmış. Çöl o kadar sıcakmış ki bırakın bir insanın yaşaması bir bitkinin bile yaşaması imkansızmış. Ama gelin görün ki bu sıcaklığın ortasında, kimsenin inanamayacağı bir şey olmuş. Güzeller güzeli, kıpkırmızı bir gül yetişmeye başlamış. Gül daha çok küçük olsa da güzelliği ile göreni büyüye bilecekmiş. Gülün yanlarında da çöl bitkisi olan iki kaktüs büyümeye başlamış. Bu kaktüslerin isimleri Ted ve Moss muş. Ted kısa olan Moss da uzun boylu olan kaktüsmüş.

İkisi de birbirinden farklı şekilde imiş ve aralarında bir gülün büyümesinden çok memnunlarmış. Ted “Burada bir gülün büyümesi sanki bir sihir gibi” demiş. Moss da Ted’e katılmış “Çok haklısın” demiş. İki kaktüs gül için isim ararken akıllarına “Sihir” ismi gelmiş. İkisi de çok sevmiş ve gülün ismi Sihir olmuş. Sihir, sıradan güllerden değilmiş bu durumu kaktüsler de anlamış. Diğer çiçeklere göre büyümesi çok yavaşmış. Kaktüsler de bu durumdan çok memnunmuş çünkü gülün uzun süre aralarında olması istiyorlarmış. Sihir küçükken çok yaramazmış. İki kaktüsü birbirine düşürmeye çalışıyormuş. Kendi yaptıklarını kaktüslerin üzerine atıyorlarmış. Bu durum gülün çok komiğine gidiyormuş. İki kaktüsün tartışması onu çok mutlu ediyormuş. Sihir’in büyümesi için kaktüsler kendi içlerinde ki sulardan ona su verirlermiş. Kaktüsler Sihir’i çok seviyorlarmış ama ona söylemeyi unuttukları bir şey varmış. Sihir yeterince su içmezse sola bilirmiş. Zaman su gibi akıp geçmiş ve Sihir büyümüş. Dünyada ki en güzel çiçek olmuş. Işıl ışıl yaprakları varmış ve kıpkırmızı rengi varmış. Ted’den uzun Moss’dan kısaymış. Kökleri de çok güçlü olmuş. Kaktüsler den Moss onu yıkıyor Ted dalını açarak su veriyormuş. Sihir iki kaktüsü de çok seviyormuş. Aradan bir kaç ay geçmiş kimsenin gelmediği çöle biri gelmiş. Devenin üzerinde gelen kişi oraya yabancıymış. Gülü görünce çok şaşırmış. Gülün güzelliği karşısında da mest olmuş. Yabancı Sihir’in yanına gitmiş ve elinde bir bardak su varmış. Suyu gülün önüne koymuş. Bardağın içinde ki yansımadan kendisi görmüş ve hayran kalmış. “Dünyanın en güzel çiçeği benim, hep kaktüslere ihtiyacım var sanıyordum ama aslında onların bana ihtiyacı var. Çünkü ben onları da güzel gösteriyorum” diye düşünmüş. Yabancı gülün üzerine su serpmiş, ve gül kendini daha güzel hissetmiş. Yabancı çiçeği yanına almayı düşünmüş, bu gülü herkese göstermek istemiş. O sırada gülün gövdesinde bir çizik görmüş ve o çiziği kaktüslerin yaptığını düşünmüş. Ama gerçek öyle değilmiş. Gül su Ted’in verdiği sudan içmek için eğildiğinde çiziği oluşmuş. Yabancının bilmediği bir şey daha varmış, büyüdüğü topraktan alınırsa Sihir sola bilirmiş. Bu sırada kaktüsler Sihir için üzgünlermiş. Çünkü yabancı onu götürdüğünde yolda solabilirmiş. Yabancı kökleri sökmeye çalışırken dikenlerini yabancıya batırmışlar. Yabancı bu duruma çok sinirlenmiş. Onları kırmaya çalışmış ama her yerine dikenleri batmış. Bunun üzerine yabancı devesine binip oradan uzaklaşmış. İki kaktüs yabancının arkasından gülmeye başlamış. Ama Sihir çok kızmış. İki kaktüsün onu kıskandığını düşünmüş. Kaktüsler Sihir’i kıskanmadıklarını eğer sökülürse yolda solabileceğini söylemişler. Ama gül kabul etmemiş “Beni düşünmenize gerek yok. Siz çirkinsiniz ama ben çok güzelim. Yabancı bile öyle söyledi” demiş. Moss gülün söylediklerine çok üzülmüş ve “Bu kadar kibirli olmak doğru değil” demiş. Gül “Sizin bir özelliğiniz yok ki ” demiş. Ted “Olmaz olur mu suyu yıllarca içimizde tutabiliriz. Yoksa hayatta kalamayız” demiş.

Kibirli Gül Masalı

Sihir hiç dinlememiş ve bir daha su içmeyeceğini söylemiş. Moos bu duruma kızmış ve “Artık başının çaresine bak o zaman ” demiş. İkisi de gülle konuşmamışlar. Sihir bir kaç gün umursamamış. Ama dört beş gün sonra susamaya başlamış. Boynu eğilmiş, zayıflamış ama bu durumu kaktüslere belli etmek istememiş. Bir süre sonra solmaya başlamış. Moss “Şu kibiri bırak ve biraz su iç” demiş. Ama Sihir “Asla su içmeyeceğim” demiş. Ertesi gün Sihir yere yatmış ve ağlamaya başlamış “Neden böyle oldum ki?” demiş. Ted “Su içmelisin yoksa hayatta kalamazsın” demiş. Gül iki kaktüsün hala ona yardım etmek istemesine şaşırmış. “Solmak istemezdim ama kibirim yüzünden bu haldeyim, hatamı anladım. Çok üzgünüm” demiş. İki kaktüs hemen gülü sulamaya başlamışlar. Bir süre sonra gül eski sağlığına kavuşmuş. Sihir kaktüslerden özür dilemiş. Kaktüsler de gülü affetmiş. O günden sonra üç bitki yine mutlu bir şekilde hayatlarına devam etmişler.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yalnız Ağacın Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.