Neşeli Orman Masalı

Neşeli Orman Masalı

Nisan 5, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Güzel güneşli bir günde Taha ve annesi Neşeli Ormana piknik yapmak için gitmeye karar vermişler.
Beraberce piknik çantalarını hazırlamışlar. Çantanın içine yiyecekler, içecekler, meyveler ve birde örtü koymuşlar. Hamak almayı da unutmamışlar. Ve hazırlıkları bitince düşmüşler yola.

Yolda giderken Taha annesine sormuş: “Anneciğim bu ormanın adı neden neşeli orman?” Annesi de ona dönüp şöyle demiş: “Canım oğlum o ormanda yaşayan her canlı çok neşeli, çok eğlenceli, mutlu ve birbirlerini çok sevip, ormanı daha da güzelleştirdiği için insanlar oraya neşeli orman diyor” demiş. Taha bu cevaptan sonra daha da çok heyecanlanmış. Bir an evvel neşeli ormanı görmek istiyormuş. Uzun ama keyifli bir yürüyüşün sonunda nihayet yemyeşil, mis gibi çiçek ve ağaç kokularının geldiği neşeli orman görünmüş. Tahacık hemen koşturmaya, oynayıp zıplamaya başlamış. Annesi “Bak oğlum” diye anlatmaya başlamış. “Şurada gördüğün kocaman ağaç çok güzel şarkı söyler. Şurada ki rengarenk kelebek o güzel şarkılarla dans eder. Mini minnacık tatlı kuş ıslık çalıp onlara eşlik edermiş. Haylaz kedicik türlü türlü  komiklikler, oyunlar yapıp arkadaşlarını güldürürmüş. Tavşan, sincap, kuzucuk hep beraber saklambaç oynarlarmış. Yani anlayacağın bu ormanda üzüntü, mutsuzluk yokmuş. Her günleri bir diğer günden daha neşeli ve eğlenceli geçermiş. Çok güzel değil mi canım oğlum” demiş. Taha: “Evet anneciğim, ben neşeli ormanı şimdiden çok ama çok sevdim.” demiş.

Neşeli Orman Masalı

Taha ve annesi önce ormanda güzel bir gezinti yapmışlar. Sonra yorulup dinlenmek için kendilerine büyük bir ağaç altı bulup örtülerini sermişler. Getirdikleri yiyecekleri yiyip, karınlarını doyurduktan sonra annesi hamağı kurmuş. Taha hamakta sallanmış, sonra annesiyle ip atlayıp, top oynamışlar. Hava kararmaya başlayınca artık dönme vakti gelip çatmış. Anne oğul evlerinin yolunu tutmuşlar. Taha annesine “Anneciğim bir dahaki sefere ablam ve babamda bizimle gelsin olur mu?” diye sormuş. Annesi: “Tabi olur oğlum” demiş. Güle oynaya evlerine dönmüşler….Masalda burada bitmiş.

Masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaşlı Tavşanın Masalı