Yekta’nın Sakarlık Hikayesi

Yekta’nın Sakarlık Hikayesi

Nisan 6, 2023 4 Yazar: Misafir Yazar

Bir zamanlar şehrin birinde yaşayan Yekta isminde bir çocuk varmış. Normal de hiç sakar olmayan Yekta o sabah bir çok sakarlık yapmış. Hatta bazısında canını bile yakmış.

Sabahları erken saatte kalkıp okula giden küçük çocuk geceden alarmını kurmuş ve sabah çalmasını bekliyormuş. Sabah olup alarmı çaldığında, kapatmak için saate dokunan Yekta, saati düşürmüş ve yanlışlıkla kırmış. Saatin kırılmasına üzülen Yekta yataktan kalkmış, banyoya yüzünü yıkamaya giderken oyuncağına takılmış ve düşmüş. Dizi acıyan küçük çocuk zorda olsa yerinden kalkmış ve banyoya gidip yüzünü yıkamış. Odasına geri gelip kıyafetini giymiş ve kahvaltıya hazırmış. Mutfağa gittiğinde annesi çoktan kahvaltısını hazırlamış ve hemen oturup yemeğe başlamış. Yekta yemeğini yemiş ve tam masadan kalkacakken eli çay bardağına değmiş ve üstüne çayı döküvermiş. Bütün olanlara üzülen Yekta: “Bugün çok kötü bir gün” diyerek üstünü değiştirmeye gitmiş, morali de çok bozukmuş. Çantasını almış ve okula gitmiş. Okula geldiğinde öğretmeni ödevleri kontrol etmek istemiş. Yekta da çantasından defterini çıkarmak istediğinde, bir bakmış ki defterini evde unutmuş. Bütün arkadaşlarının arasında ödevini unutan tek Yekta imiş. Ödev den kötü not alan Yekta çok mutsuzmuş ve üzüntüden ağlamaya başlamış. Öğretmeni Yekta’nın ağladığını görünce teneffüste yanına gidip: “Üzülmekte haklısın Yektacığım ama ben senin başarılı bir öğrenci olduğunu biliyorum ve defterini unuttuğuna da inanıyorum. Yarın ödevini getirirsen notunu tekrar gözden geçiririm olur mu? Üzülme lütfen” demiş. İşte şimdi küçük Yekta çok mutlu olmuş ve içi rahat bir şekilde eve gitmiş.

Yekta’nın Sakarlık Hikayesi

Eve gittiğinde güzel kokuları takip etmiş ve annesinin en sevdiği yemeği yaptığını görmüş. Hemen annesine sarılmış ve bugün başına gelenleri anlatmış. Yekta: “Yani anne bugün çok kötü bir gündü” demiş. Annesi: “Bugün kötü bir gün değil oğlum, sen biraz dikkatsiz davranmışsın. Kendini topladığında her şey düzene girmiş.” demiş. Yekta annesinin söylediklerini düşününce haklı olduğunu görmüş. Ödevini geceden çantasına koyması gerekiyormuş ve o koymamış. Aynı şekilde oyuncaklarını toplasaymış üstüne basıp düşmezmiş. Çalar saati dikkatlice kapatsaymış kırmazmış ve bardağı masanın ucuna koymasaymış düşmezmiş. Yaşadıklarını gözden geçirince bugünün gerçekten kötü bir gün olmadığını anlayan Yekta çok mutlu olmuş ve artık daha dikkatli olmaya, işlerini de zamanında yapmaya karar vermiş. Bu hikayede burada bitmiş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Organlarla Tanışma Masalı