Noktalama İşaretleri ve Kuş Masalı

Noktalama İşaretleri ve Kuş Masalı

Eylül 19, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Noktalama İşaretleri ülkesi varmış. Bu ülke de, Nokta, ünlem, soru işareti gibi bir çok işaret yaparmış. Hepsi birbiri ile çok iyi anlaşır, duracakları yeri de iyi bilirlermiş. Kimse kimsenin alanını işgal etmez, birbirlerine saygı duyarlarmış.

Günlerden bir gün Nokta evinde yemek düzenlemiş. Bu yemeğe Ünlem işareti ve diğer noktalama işaretleri gitmiş. Hepsi birlikte afiyetle yemeklerini yemişler daha sonra da oyunlar oynamışlar. Ertesi gün Ünlem işareti Nokta ve diğer arkadaşlarını yemeğe çağırmış. Ünlem’in evinde de güzelce yemeklerini yemişler, sohbet edip, eğlenmişler. Bu ziyaret ve eğlenceler her gün devam etmiş. Soru işareti, Noktalı virgül, İki nokta, tırnak işareti ve diğer işaretler de her gün arkadaşlarını davet etmişler. Günler Noktalama işaretleri için çok güzel geçiyormuş. Diğer ülkeler onların bu haline çok imreniyorlarmış. İşaretlerin güle oynaya geçen bu hayatına bir gün küçük bir kuş dahil olmak istemiş ve Noktalama İşaretlerinin ülkesine gelmiş. Kuş günlerdir onları uzaktan izliyormuş ama artık dayanamayıp konuşmak istemiş ve Nokta’nın karşısına çıkmış. Kuş: “Merhabalar, günlerdir sizin güzel ve eğlenceli hayatınızı izliyorum, neden her gün birbirinizin evine gidiyorsunuz?” diye sormuş. Nokta: “Bu yaptığımız bizim en güzel alışkanlığımız. Böylece birbirimizden hiç kopmuyor ve bağımızı kuvvetlendiriyoruz” demiş. Kuş, noktalama işaretlerine aralarına katılmak istediğini söylemiş. Yaptıkları yemeklerden tatmak istediğini, hoş sohbetlerine katılmak istediğini de eklemiş. Noktalama işaretleri, davetsiz misafirlerinin teklifini kabul etmişler ve onun için yemekler yapmışlar. Akşam olup toplandıklarında yemeklerini yiyip eğlenmişler. Kuş geçirdiği vakitten çok mutlu olmuş ve onları da kendi evine çağırıp, güzel yemekler yapmış. Noktalama işaretleri kuşun evine gidip güzel yemeklerden yemişler, vakit geçirip evlerine gitmişler. Kendileri gibi olmayan birine alışmaları biraz zaman istiyormuş. Kuşu sevmişler ama hemen kaynaşamamışlar. Kuş, işaretlerin davranışlarından düşüncelerini anlamış. Bu duruma biraz üzülse de belli etmemiş. O da zaten ailesinin yanına dönmesi gerektiğinin farkındaymış.

Noktalama İşaretleri ve Kuş Masalı

Ertesi gün Noktalama işaretleri ile vedalaşmış ve ailesinin yanına dönmesi gerektiğini söylemiş. Kuş: “Misafirperverliğiniz için teşekkür ederim, bir günlüğüne geldim ve evime dönmem gerek. Sizlere çok teşekkür ederim” demiş. Noktalama işaretleri kuş ile vedalaşmak için sarılmışlar. Kuş çok mutlu olmuş, alışmanın zaman aldığını ama sevmenin hızlı olduğunu anlamış ve tekrar görüşme sözü alarak Noktalama işaretleri ülkesinden ayrılmış. Noktalama işaretleri de kaldıkları yerden alışkanlıklarına devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Uzun Masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Dostluk Ormanı Masalı