Öğrenciler ve Öğretmenlerinin Masalı

Öğrenciler ve Öğretmenlerinin Masalı

Ağustos 31, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir ormanda, yavru hayvanların gittiği bir okul varmış. Bu öğrenciler okula gittikleri için çok mutlularmış, her gün severek okullarına gidiyorlarmış. Ama bu okulda bir sınıf varmış ki sürekli konuşuyorlar, öğretmenlerini hiç dinlemiyorlarmış. Öğretmenleri bu konuda çok üzülüyor sürekli öğrencilerini uyarıyormuş. Onların derse konsantre olması için elinden geleni yapıyormuş ama yinede yaramaz öğrenciler öğretmenlerini bir türlü dinlemiyormuş.

Günlerden bir gün öğretmen maymun derse girmiş ve konuları anlatmaya başlamış. Ama öğrenciler bir türlü susmamış. Hepsi aynı anda konuşuyor, bazıları da bağırışıyormuş. Öğretmen maymun dayanamamış ve aralarında en çok bağıran öğrencisi olan zebrayı tahtaya kaldırmış. Zebra tahtaya kalktığında öğretmeni ondan bir kitap okumasını istemiş. Zebra kitabı eline almış okumaya başlamış. Ama hiç bir arkadaşına sesini duyuramamış. Bağırmış, çağırmış yine de sesini arkadaşlarına duyuramamış. Sesini duyurmayı bırakın hiç bir arkadaşı onun tahtada olduğunu bile fark etmemiş. Zebra hem tahtaya çıktığı için çok gergin hemde arkadaşlarının onu dinlemediği için çok üzgünmüş. Öğretmen maymun “Sanırım arkadaşların senin sesini duymuyor” demiş. Küçük zebra “Evet öğretmenim kimseni beni duymuyor” demiş üzgün bir sesle. Öğretmen ayağa kalkmış ve yüksek sesle “Susun bakalım” demiş. Öğretmenin sesini yükselmesiyle bütün öğrenciler aynı ayda susmuş. Çocuklar arkadaşınız tam 10 dakikadır tahtada size sesini duyurmaya çalışıyor. Arkadaşınızın tahtada olduğunun bile farkında değilsiniz. Bu davranışınız çok ayıp. Lütfen artık susun ve karşınızda ki kişiye saygı duyun” demiş. O sırada zebra öğretmeninden söz istemiş “Öğretmenim, ben bugüne kadar konuşup , sizi dinlemediğim için çok özür dilerim. Bu davranışım hiç doğru değilmiş. Bu kadar kişiye bir şeyler anlatmak çok zormuş. Biz konuştukça siz sesinizi yükseltiyoruz ve işinizi daha çok zorlaştırıyoruz. Bu günden sonra söz veriyorum derslerde hiç konuşmayacağım, söz veriyorum” demiş.

Öğrenciler ve Öğretmenlerinin Masalı

Öğretmen maymun öğrencisinin onu anlamasına çok sevinmiş “Teşekkür ederim zebracığım beni anladığına çok sevindim. Ben sizlere bir şeyler öğretmek için buradayım. Siz de bana yardımcı olursanız her şey daha kolay olur” demiş. O günden sonra zebranın yaşadığı bu olay bütün öğrencilere ders olmuş. Bir daha da derste hiç konuşmamışlar. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Çalışkan ve Güçlü Karınca Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.