Koyun ve Çiftlik Arkadaşlarının Masalı

Koyun ve Çiftlik Arkadaşlarının Masalı

Ağustos 30, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çiftlikte yaşayan hayvanlar varmış. Her hayvanın evi kendine aitmiş. İnek ve buzağının ayrı, koyun, koç ve kuzunun yeri ayrı, tavuk, horoz, civciv ise ayrı evde yaşarmış. Onların dışında çiftlikte ördek, keçi gibi hayvanlarda vardır. Hepsinin ayrı evleri olsa da gündüzleri bir arada çiftliğin işleri için çalışıyorlarmış.

Günlerden bir gün bütün hayvanlar çiftlikte çalışırken anne koyun birden bire yere düşmüş. Bütün hayvanlar koyunun düştüğünü görünce koşarak yanına gitmişler. Bir süre başında beklemişler, yüzünü su ile ıslatmışlar. Koyun yavaş yavaş kendisine gelmiş. Hepsi birlikte koyunu gölge bir alana çekmişler. Koyun kendine gelmiş ve arkadaşlarının getirdiği sudan içmiş. “İyiyim arkadaşlar korkmayın. Güneşin altında çok kaldım sanırım, birde bugün su içmeyi unuttum. O yüzden kendimi kötü hissettim ve bayıldım” demiş.

Koyun ve Çiftlik Arkadaşlarının Masalı

Bütün hayvanlar koyunun şimdi iyi olmasına çok sevinmiş ve işten çok kendisine önem vermesi gerektiğini söylemişler. O gün işlerini bitirip hepsi evlerinde dinlenmeye gitmiş. Koyunun bayılması bütün hayvanlara ders olmuş. Bir daha hiçbiri güneş o kadar tepedeyken iş yapmamış ve su içmeyi de ihmal etmemişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kaplumbağa, Fil ve Su Aygırının Masalı