Okula Başlayan Dora’nın Masalı

Okula Başlayan Dora’nın Masalı

Ağustos 28, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Dora adında küçük, sevimli bir tay varmış. Dora ailesi ile birlikte sıcak yuvasında, neşe içinde yaşarmış. 6 yaşında olan Dora bu sene okula başlayacağı için çok heyecanlıymış. Ama gelin görün ki heyecanı kadar korkusu da varmış. Daha önce hiç okula gitmeyen Dora annesinden ve babasından nasıl ayrı kalacağını düşünmeye başlamış.

Günler hızla gelip geçmiş ve Dora’nın okula başlayacağı gün gelip çatmış. Küçük tay heyecandan uyuyamamış ve sabahın erken saatinde uyanmış. Annesinin uyanmasını beklemeden hemen kıyafetlerini giymiş ve hazır bir şekilde beklemeye başlamış. Anne at uyanınca Dora için güzel bir kahvaltı hazırlamış. Evde ki işleri biten at ailesi okula gitmek için yola koyulmuş. Dora okula giderken hiç konuşmamış çünkü heyecanını bastırmaya çalışıyormuş. Sonunda okula gelinmiş ve Dora öğretmeni ile tanışmış. Fakat tay okula girmek istemiyormuş ve kapıda annesini bırakmamak için ağlamaya başlamış. Öğretmeni ve annesi Dora’yı ikna etmeye çalışmışlar ama Dora bir türlü ikna olmuyormuş. Dora kapıda ağlarken yanına yavru bir zebra gelmiş. “Merhaba arkadaş olalım mı? Hem ikimiz de aynı sınıftayız” demiş. Dora birden kendine gelmiş “Olur, çok sevinirim” demiş ve arkadaşının peşinden sınıfa girmiş. Anne at ve öğretmen geyik çok şaşırmış. Onların dakikalardır ikna edemediği Dora’yı arkadaşı bir dakika da ikna etmiş. Anne at sessiz bir şekilde okulun dışına çıkmış ve Dora’yı orada beklemeye başlamış. Öğretmen de bütün öğrencilerle tek tek tanışıp, kaynaşmış.

Okula Başlayan Dora’nın Masalı

Gün sonunda Dora okuldan mutlu bir şekilde ayrılmış. Akşam baba ata okulda neler yaptığını anlamış. “Babacım başka sınıfa girmek hiç istemedim, annemi bırakmaktan çok korktum. Ama daha sonra denemek için girdiğimde okulun çok eğlenceli bir yer olduğunu anladım. Bir sürü arkadaşım oldu ve yeni bilgiler öğrenmek içinde çok heyecanlıyım” demiş. Bunu duyan anne at ve baba at çok sevinmiş. Yavrularına kocaman sarılmışlar. O günden sonra Dora her gün heyecanla okula gitmiş ve okulunu çok sevmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Üç Yaramaz Ayıcık Masalı