Mor Salkım Ağacının Masalı

Mor Salkım Ağacının Masalı

Mart 22, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde binlerce ağaç yaşarmış. Bu ağaçların her biri farklı hikayeye sahipmiş. Bu ağaçlardan biri, diğerlerinden farklıymış, ağacın adı Mor Salkım mış. Mor Salkım, diğer ağaçlardan farklı bir ağaçmış, daha gösterişli, mor renkli, bakanın kendisine hayran bıraktığı, insanların aylarca bir ağaçmış. Ayrıca bu ağaç diğer ağaçlara göre oldukça da meraklıymış.

Mor Salkım, herkese denizleri çok çok merak ettiğini, deniz kıyısında yetişmek istediğini söylermiş. Denizi dalgasını yüzeyinde, şarkı söyleyen martılara dallarında yuva olmak istermiş. Arkadaşları her zaman bunun imkansız olduğunu söylese de Mor Salkım hayal kurmaktan hiç vazgeçmemiş. Ama her hayal mutlulukla bitmeyebilirmiş. Bir sabah bütün ağaçlar uykudayken Mor Salkım, bir maceraya çıkmaya karar vermiş. Ormandan ayrılıp deniz kenarına doğru yürümüş. Yürüdüğü yerler çok zorluymuş, engebeler, farklı hayvanlar, yağmurlar, soğuklar Mor Salkımın ışığını kaybetmesine neden olmuş. Mor Salkım, hedefine doğru ilerlerken bir leylekle karşılaşmış. Leylek Mor Salkımı görünce şaşkınlıkla sormuş “Burada ne işin var?” Mor Salkım “Deniz kenarını keşfetmeye gidiyorum, artık orada yaşamaya karar verdim” demiş. Leylek şaşırmış “Hayal kurmak güzeldir ama bazı hayallerin sonu kötü bitebilir. Bizler yaşamamız gereken yerlerde doğarız. Nasıl ki biz leylekler soğukta yaşayamıyorsak, sende deniz kenarında yaşayamazsın. Bazen hayallerimizi gerçekleşmesi mümkün olan şeyler üzerine kurmalıyız” demiş. Mor Salkım bu sözleri düşünmeye başlamış, leylek haklı olabilirmiş. Ama bunu kendi deneyimlemek istiyormuş. Mor Salkım, leyleğe teşekkür edip yoluna devam etmiş.

Mor Salkım Ağacının Masalı

Az gitmiş, uz gitmiş dere tepe düz gitmiş, sonunda hayalini kurduğu denize kavuşmuş. Hemen kendisini bir yere sabitlemiş ve dalgaları yüzeyinde hissetmeye başlamış. Hissetmiş hissetmesine ama tuzlu su yüzeyini zorlamaya başlamış, dallarına konan martılar çok ağırlık yapmış ve dallar eğilmiş. Mor salkım kısa sürede herkesin haklı olduğunu anlamış. Deniz kenarı onların yaşayabileceği bir yer değilmiş. Ama yaşadığı bu tecrübeden pişman değilmiş. Biraz dinlenip ormana geri dönmüş. Eğer bu tecrübeyi yaşamasaymış, hep aklında, kalbinin bir yerinde kalacakmış. Yaşadıklarını bütün ağaçlara anlatmış hepsi Mor Salkımı tebrik etmiş. Ormanına kavuşan Mor Salkımda eskisi gibi parlamaya başlamış. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kedi, Köpek ve Güvercinin Arkadaşlığı Masalı