Serçe ve Karınca Masalı

Serçe ve Karınca Masalı

Aralık 21, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde kocaman, yeşil yapraklı bir ağacın gövdesine yuva yapmış küçük bir serçe varmış. Bu serçenin adı Minik miş. Minik, güler yüzlü, herkesle iyi geçinen arkadaş canlısı bir kuşmuş. Herkes onun bu huyunu çok severmiş.

Günlerden bir gün Minik, yuvasından çıkmış, yiyecek aramaya başlamış. Neşeyle ciklemeye, sağa sola uçan Minik, yorulunca çimlere inmiş ve dinlenmeye başlamış. O sıra küçük bir kıpırtı dikkatini çekmiş. Bir yaprak sanki yürüyor gibi oradan oraya gidiyormuş. Minik, gagasıyla yaprağı kaldırdığında altından sevimli bir karınca çıkmış. Minik “Merhaba, benim adım Minik, sana yardımcı olmamı ister misin?” diye sormuş. Karınca “Merhaba, benim adımda Sevimli, teklifin için teşekkür ederim, ben taşıyabilirim ama yoruldum biraz soluklanıp sohbet edebiliriz” demiş. Minik “Peki o zaman” deyip sohbet etmeye başlamışlar. Karınca “Sen ne yapıyordun burada?” diye sormuş. Kuş “Bende senin gibi yuvama yiyecek topluyorum, biliyorsun ki kış yaklaştı.” Karınca kış kelimesini ilk defa duymuş, çünkü dünyada ki ilk yılıymış ve daha önce hiç kış mevsimini yaşamamış. Sevimli “Kış mı? Ne zaman gelecek ki?” diye sormuş. Kuş “Çok yakında. Hava soğumaya başladı bile. Sen kış için hazırlık yapmıyor musun?” Karınca şaşkınlıkla “Yapmıyordum ama yapmam gerektiğini öğrendim. Bugünden sonra yapabildiğim kadar hazırlık yapacağım. Beni bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim” demiş. Minik ve Sevimli sohbetlerine devam etmişler.

Serçe ve Karınca Masalı

Böylece serçe ve karınca arkadaş olmuşlar. Serçe, karıncaya yaprak taşımada yardım etmiş, karınca da serçeye ormanın sırlarını anlatmış. Birlikte çok eğlenmişler, masal da burada bitmiş.

Arkadaşlık masallarını arıyorsanız Arkadaşlık Masalları kategorimizden bir çok masala ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hilekar Boni'nin Masalı