Parlak Taşın Masalı

Parlak Taşın Masalı

Mayıs 26, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde deniz kıyısında yaşayan bir taş varmış. O kadar güzel ve parlakmış ki görenler taştan gözünü anlamıyormuş. Taş da güzelliğinin farkındaymış ve diğer taşlara hep kendisinin güzelliğinden bahsedip nispet yapıyormuş.

Günlerden bir gün bir gezgin denizin kıyısına bir gezgin gelmiş. Bir o yöne bir o yöne gidip dururken, parlak taş dikkatini çekmiş. Hemen eğilip incelemeye başlamış. Bir sure sonra cebinden bir kese çıkarmış ve taşı alıp içine koymuş. Parlak taş kesenin içine girerken diğer taşlara “Bu kadar güzelken sizinle aynı sahilde kalmam çok saçmaydı. Ben şimdi ait olduğum yere şehre gidiyorum, bir daha hiç görüşmeyelim” demiş ve hooop diye kesenin içine girmiş. Gezgin çantasını alıp şehre doğru yürümüş. Bir süre sonra karşısına bir kuyumcu çıkmış ve kesesinde ki taşın değerli bir taş olup olmadığını sormuş. Kuyumcuda bu taşın değerli bir taş olmadığını sadece deniz suyu ve güneşin onu bu kadar parlak hale getirdiğini söylemiş. Parlak taş bunu duyunca çok üzülmüş çünkü o kendisini çok değerli sanıyormuş.

Parlak Taşın Masalı

Gezgin taşı alıp kuyumcudan çıkmış ve tekrardan deniz kenarına gidip taşı atmış. Parlak taşın geldiğini gören arkadaşları çok şaşırmış “Hayrola halbuki daha yeni gitmiştin, neden geldin?” Parlak taş iyice kızmış ama arkadaşlarına çok kötü davrandığının da farkındaymış. “Geldim işte, sevmedim şehri” demiş ama hiç bir taş ona inanmamış. Hepsi onun değerli bir taş olmadığının farkındaymış ama yine de onu üzmemek için sürekli söylemek istememişler. Parlak taş da herkesin olduğu yerde kıymetli olduğunu anlamış. Bir daha hiç bir taştan kendini üstün görmemiş. Masalda burada bitmiş.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Kibirli Gül Masalı

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.