Paylaşmayı Öğrenen Lela’nın Masalı

Paylaşmayı Öğrenen Lela’nın Masalı

Aralık 24, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan Lela adında yavru bir zürafa varmış. Lela, çok akıllı, çok meraklı ve herkese saygılı bir zürafaymış. Ama Lela’nın arkadaşlarını üzen bir huyu varmış; eşyasını paylaşmak. Lela, oyuncaklarını, kitaplarını, kalemlerini kimseyle paylaşmazmış. Arkadaşları eşyalarına dokunmak isteseler, Lela hep hayır dermiş.

Günlerden bir gün, Lela’nın sınıfına yeni bir arkadaş gelmiş. Bu arkadaşı adı Zeya imiş. Zeya çok tatlı bir zebra imiş. Sınıftaki hayvanlar hemen onunla arkadaş olmuşlar. Lela’da eşyalarını paylaşmamak şartı ile Zena ile arkadaş olmuşalar. Bir gün Zeya okulda çok güzel bir kalem getirmiş. Lela kalemi görünce “Kalemini çok sevindim, yazı yazmam için ödünç verir misin?” diye sormuş. Zeya “Ama sen, eşyasını paylaşmayı sevmiyorsun. Ben de senin eşyanı istemiyorum. Bu kalem benim en sevdiğim kalem. Onu sana veremem.” demiş. Lela hem çok şaşırmış hem de çok üzülmüş. “Sen çok bencilsin Zeya, arkadaşlar eşyalarını paylaşır. Ne olur bir kere yazsam” demiş. Zeya “Üzgünüm Lena, bu kalemi bana annem doğum günümde aldı. Başka bir arkadaşım istese ona bir ders ödünç verirdim. Çünkü sen hariç hepimiz, eşyalarımızı birbirimizle paylaşıyoruz. Sen ise hep bencillik yapıyorsun. O yüzden bu kaleme dokunmanı istemiyorum” demiş. Lela, duydukları karşısında çok üzülmüş. Bugüne kadar yaptığı davranış yüzünden çok pişman olmuş. Eşyaların gelip geçici, arkadaşlıkların ise kalıcı olduğunu anlamış. “Özür dilerim Zeya, sizlerden de özür dilerim arkadaşlar. Bugüne kadar eşyalarımı sizinle paylaşmadım, bu çok yanlış bir davranıştı. Söz veriyorum bir daha böyle yapmayacağım” demiş.

Paylaşmayı Öğrenen Lela’nın Masalı

Arkadaşları Lela’yı affetmişler ve ona sarılmışlar. O günden sonra Lela, arkadaşlarıyla her şeyini paylaşmaya başlamış. Yaptığı hatayı bir daha yapmamış, masalda burada bitmiş.

Arkadaşlık masalını okumayı seviyorsanız Arkadaşlık Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Arkadaş Bulamayan Kirpinin Masalı