Ayı ve Ceylanın Arkadaşlık Masalı

Ayı ve Ceylanın Arkadaşlık Masalı

Aralık 25, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzak bir ormanda yaşayan ayı ve ceylan varmış. Ayı ve ceylan çok iyi arkadaşlarmış. Her gün birlikte oyunlar oynar, yemek ararlar, nehirde yüzerlermiş. Ormanda ki hayvanların hepsi bu arkadaşlığa hayranmış.

Günlerden bir gün iki arkadaş ormanda gezintiye çıktığında, daha önce hiç görmedikleri bir taş görmüşler. Ayı bütün gücünü kullanıp taşı yerinden oynatmış ve taşın arkasından bir mağara çıkmış. Ceylan “Bu mağaraya girmek tehlikeli bence” demiş. Ayı “Korkma yanında ben varım. Ben yanında olduğum sürece sana kimse zarar veremez.” demiş. Ceylan “Tamam sana güveniyorum” demiş ve iki arkadaş mağaranın içine girmişler. Dikkatlice mağarayı inceleyen ikili bir şey bulamamışlar ve çıkmaya karar vermişler. Tam kapıdan çıkacakken ceylanın ayağı bir taşa takılmış ve düşmüş. Düşünce yerde bir taşında yanında parlayan bir kağıt görmüş. Ceylan “Arkadaşım şu taşın altında bir şey parlıyor, bakar mısın?” demiş. Ayı “Tamam” demiş ve hemen taşında yanında ki kağıdı eline almış. Kağıdı açtıklarında bir harita ile karşılaşmışlar. İki arkadaş haritayı incelemişler ve sonunda bir define olduğunu görmüşler. Ayı heyecanla “Benimle bu defineye bulmaya var mısın?” diye sormuş. Ceyla “Varım arkadaşım, hadi gidelim” demiş. İkili yola koyulmuşlar, yol boyunca, birçok zorlukla karşılaşmışlar. Bazen, ağaçların arasında kaybolmuşlar, bazen, insanlardan kaçmışlar, bazen, çatlaklara düşmekten son anda kurtulmuşlar. Ama pes etmemişler, birbirlerine destek olmuşlar. Sonunda, ayı ve ceylan, haritanın gösterdiği yere ulaşmışlar. Orada, büyük bir ağaç kavuğunun içinde, parlayan bir sandık görmüşler. Ceylan ve ayı çok heyecanlanmışlar, sandığı açmadan ayı sormuş “İçinden çıkan altınları ne yapacağız?” Ayı “Eşit olarak bölüşelim bence hatta kendi payımızdan arkadaşlarımız içinde altın ayırabiliriz, ne dersin?” diye sormuş. Ceylan “Bence de eşit bölüşelim, bu olay arkadaşlığımızı zedelemesin, bulduğumuz altınlardan da arkadaşlarımıza pay verebiliriz” demiş. Ayı sandığı açmış ve sandıktan altın yerine bir kağıt parçası çıkmış. Kağıtta “Merhaba, ben orman perisiyim. Siz ağaçlarının arasındaki en büyük hazinenin peşine düştünüz. Ama bu hazine, sizin sandığınız gibi altın veya mücevher değil. Bu hazine, sizin arkadaşlığınız. Siz, birbirinize sadık kaldınız, birlikte eğlendiniz, birlikte üzüldünüz, birlikte başardınız. Siz, ormanda en değerli şeye sahipsiniz: dostluk. Bu yüzden, size bir ödül vermek vermek istiyorum. Sandığı aldığınız kavuğun içinde başka bir kutu var onu açın” yazıyormuş.

Ayı ve Ceylanın Arkadaşlık Masalı

Ayı, elini kavuğun içine sokmuş ve bir kutu çıkarmış, açmış. İçinden lezzetli kurabiyeler, sıcak çikolata, renkli atkılar, yumuşak battaniyeler ve eğlenceli oyuncaklar çıkmış. Ayı ve ceylan çok sevinmişler. Orman perisine teşekkür etmişler. Sonra, kutuda ki şeyleri, birlikte paylaşmışlar. Orman da, mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yüzmekten Korkan Zıpır'ın Masalı

Arkadaşlık masallarını seviyorsanız Arkadaşlık Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.