Sabretmeyi Öğrenen Arda’nın Hikayesi

Sabretmeyi Öğrenen Arda’nın Hikayesi

Ocak 21, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Karlı bir kış günü hava çok soğuk ve karla karışık yağmur yağıyormuş. Bir anda kar taneleri hızla yere düşmeye, yağmur ise azalmaya başlamış. Kısa süre sonra kar etkisini çoğaltarak yağıp kaldırımları, çatıları, arabaların üstünü beyaza boyamaya başlamış. Bütün çocuklar bu görüntüyü aylardır bekliyorlarmış.

Arda da o çocuklardan biriymiş. Pencerenin kenarında karın yağmasını beklerken uyuya kalmış. Her yerin kar tutuğunu gören annesi Arda’nın yanına gidip “Ardacığım, uyan bak beklediğin an geldi” demiş. Arda gözlerini açıp yağan karı gördüğünde sevinçten dans etmeye başlamış. Hemen annesine “Anne dışarı çıkabilir miyim?” diye sormuş. Annesi “Üzgünüm Arda ama hasta olduğun için bugün dışarı çıkamazsın” demiş. Arda buna çok üzülmüş bugüne kadar annesinin sözünü dinlemeyip hastalandığı için. Annesi onu üzgün görünce dayanamamış “Ama sabredip beni dinlersen birkaç gün içinde dışarda özgürce oynayabilirsin” demiş. Arda “Söz veriyorum sabredip sözünü dinleyeceğim anne” demiş. Annesine sarılmış sonra camın kenarına geçip karı izlemeye devam etmiş. Annesi hemen ılık bir çorba hazırlamış. Arda normal de o çorbayı hiç sevmezmiş ama iyileşmek için çorbayı bitirmiş. Daha sonra annesinin hazırladığı C vitamini dolu meyve tabağını karı izleyerek keyifle yemiş. Akşam olduğunda yemeğini yedikten sonra koca bir fincan ıhlamur içip yatağına girmiş. Annesi Arda’ya ilaçlarını vermiş ve kısa bir masal okumuş. Masalı dinlerken Arda çoktan uykuya dalmış. Sabah olup uyandığında kendisini daha iyi hissetmiş. Hemen kalkıp pencereye koşmuş, perdeyi açtığında gözlerine inanamamış. Her yer bembeyazmış, gece yağan kar tutmuş ve yollar, çatılar, arabalar bembeyaz kar kaplamış. Arda hemen annesinin yanına gitmiş. Annesinin hazırladığı kahvaltıyı yapmış, bir bardak ıhlamur içmiş. Ihlamurun tadını aslında hiç sevmezmiş ama onu içtiğinde boğazının yumuşadığını fark etmiş ve içmekten zevk almaya başlamış. O gün içinde annesinin söylediği her şeyi yapan arda bir yandan da sabretmeyi öğreniyormuş.

Sabretmeyi Öğrenen Arda’nın Hikayesi

İki gün sonra kendisini çok iyi hisseden Arda “Anne artık kendimi iyi hissediyorum, dışarı çıkabilir miyim?” diye sormuş. Annesi “Çıkabilirsin oğlum. Bugüne kadar beni dinlediğin ve sabrettiğin için teşekkür ederim.” demiş. Annesine sarılıp hemen kıyafetlerini giymiş ve koşarak dışarı çıkmış. Sabretmenin zorluğunu karda keyifle oynayarak çıkarmış. Bu hikâyede burada bitmiş.

Uzun hikâye okumayı seviyorsanız Uzun Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ali'nin Rüyası Hikayesi