Salyangoz ve Tavşanın Arkadaşlık Masalı

Salyangoz ve Tavşanın Arkadaşlık Masalı

Ocak 30, 2023 6 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çayırlarda yaşayan bir salyangoz varmış. Salyangoz hep tek başına yaşarmış. Çünkü arkadaş edinemez, hayvanlarla konuşmaya çok çekinirmiş. Kendi evi ve kendi işleri ile ilgilenirmiş. Çok yavaş hareket ettiği için diğer hayvanların onunla arkadaş olmayacağını düşünürmüş.

Günlerden bir gün salyangoz çayırda yavaş yavaş dolaşırken, hızıyla ünlü olan tavşanı görmüş. Tavşan hızla koşarken bir anda karşısına bir salyangozun çıktığını görünce durup “Merhaba” demiş. Salyangoz şaşırarak “Merhaba” diye kekelemiş. Tavşan “Nereye gidiyorsun? İstersen seni gideceğin yere hızla götürebilirim. Böylelikle yorulmazsın” demiş. Küçük salyangoz tavşanın iyi niyetini anlayınca “Çok teşekkür ederim ama sana zahmet etmek istemem” demiş. Tavşan gülümseyerek “Ne zahmeti, bir hayvana yardım etmek beni çok mutlu eder” demiş ve salyangozu eline almış. “Nereye gidiyoruz?” diye sormuş. Salyangoz “Alışveriş yapmak için hayvan marketine gidiyordum” demiş. Tavşan da hızla salyangozu markete götürmüş. Beraber içeri gidip alışveriş yapmışlar ve bol bol sohbet etmişler. İşleri bittiğinde tavşan salyangozu evine kadar bırakmış. Salyangoz “Benimle konuştuğun için, bana yardım ettiğin için çok teşekkür ederim” demiş. Tavşan “Lafı bile olmaz arkadaşım ne zaman istersen götürebilirim. Benim evim buraya çok yakın, sıkıldığında bana gelebilirsin” demiş. Salyangoz “Aslında senin gibi hızlı birinin benimle arkadaş olmak isteyeceğini hiç düşünmezdim. Sen çok iyisin” demiş. Tavşan “Olur mu öyle şey salyangoz. Bütün hayvanlar birbirinden farklıdır, kimisi hızlı kimisi yavaş, bazıları büyük bazıları küçük. Farklılıklarımız arkadaş olmamıza engel değil. Hem biliyor musun benim en yakın arkadaşım bir kaplumbağa. Bir gün seni onunla tanıştırırım” demiş. Salyangoz duydukları karşısında çok mutlu olmuş. Bugüne kendisini üzdüğü içinde çok pişman olmuş.

Salyangoz ve Tavşanın Arkadaşlık Masalı

O günden sonra tavşan ve salyangoz çok iyi arkadaş olmuşlar. Ayrıca tek arkadaşı da tavşan olmamış, kaplumbağa, uğur böceği, tırtıl da salyangozla arkadaş olmuş. O günden sonra salyangoz kendisini hiç yalnız hissetmemiş ve herkesin farklı olabileceğini kabul edip mutlu bir hayat sürmüş. Masal da burada bitmiş.

Masal okumayı seviyorsanız Kısa Çocuk Masalları kategorimizden birçok masala ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yalancı Çoban Masalı