Sayı Krallığındaki Taht Kavgası Masalı

Sayı Krallığındaki Taht Kavgası Masalı

Şubat 27, 2023 7 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde sayı krallığı diye bir krallık varmış. On sayısı olan kral bir gün hastalanmış ve krallığının sonu gelmiş. Kralın 3 oğlu varmış Dokuz, Sekiz ve Yedi. Sekiz ile Dokuz aralarında kavga etmiş, onlar küçük kardeşlerinin tahta çıkamayacağına inanmışlar. Babaları krallığı en iyi kim yönetecek olursa onun kral olacağını söylemiş.

İlk önce Dokuz, bir hafta boyunca kral olmuş. Dokuz, sadece kendini düşünmüş ve ülkenin hazinesinin hepsiyle kendine yeni saray yaptırmış. Bunu gören babası onun tahta çıkmamasına karar vermiş. Sıra Sekize gelmiş, Sekiz halka çok büyük faturalar yaptırarak ülkenin hazinesini toparlamaya çalışmış. Halk buna kızıp babasının yanına gitmiş, babası bu faturaları görünce onunda tahta çıkmamasına karar vermiş. Sıra en küçük kardeşe Yedi’ ye gelmiş. Yedi abileri gibi değil halka bizzat yardım etmiş, böylelikle pazarlarda her çeşit yemek olmuş ve bunla ülke hazinesi çoğalmış. Böyle olunca halkın faturaları azalmış. Babası oğlunun böyle verimli ve iyi çalışmasını görünce onun kral olması gerektiğini düşünmüş.

Sayı Krallığındaki Taht Kavgası Masalı

Açıklama vakti büyük bir meydanda yapılmış. Dokuz ile Sekiz ben olacağım diye tartışmışlar. Kral: “Değerli halkım buraya sizi yeni kralı açıklamak için çağırdım. Yeni kralınız en küçük oğlum Yedi olmuştur.” Demiş. Dokuz ile Sekiz şaşırarak birbirlerine bakmışlar. Babası Yedi ’ye:” Abilerin de senin verdiğin emirleri yerine getirmek zorunda bunu unutma.” Demiş. Abiler özür dileyip bir daha küçükleri küçümsemeyeceklerini söylemişler. Yedi ise abilerini affetmiş ve onları yardımcıları yapmış. Böylelikle bu olaydan sonra krallıkta sonsuz huzur başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yardım Sever Meyveler Masalı