Güvercin İle Karınca Masalı

Güvercin İle Karınca Masalı

Ağustos 9, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde bir ağaç dalında yaşayan güvercin varmış. Gökyüzünde salınmayı, dallarda gezinmeyi, nehrin kenarından su içmeyi çok seviyormuş.

Günlerden bir gün güvercin yine gökyüzünde salınmış, ağaçların dallarında gezinmiş, yemekler yemiş ve en sonunda susayıp nehrin kenarından su içmek için inmiş. Tam eğilip suyunu içmek üzereyken bir karıncanın nehrin serin sularına kapıldığını ve boğulmak üzere olduğunu görmüş. Hemen gagasıyla karıncayı sudan çıkarmış ve bir yaprağın üzerine koymuş. Karınca sudan çıktığında derin bir nefes almış. Tam o sırada güvercin bir avcı tarafından yakalanmak üzereymiş. Küçük karınca avcıyı güvercinden önce fark etmiş ve hemen avcının bacağını ısırmış. Avcı da ısırığın acısıyla yere düşmüş ve o sırada güvercin kanatlanıp uçmuş.

Güvercin İle Karınca Masalı

Güvercini bulamayan avcı da yoluna devam etmiş. Avcının gittiğini gören güvercin karıncanın yanına gelmiş ve yaptıkları iyilikleri düşünerek yakın iki arkadaş olmuşlar. O günden sonra kendilerini iyilik yapmaya adamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tuz Taşıyan Eşek Masalı