Şeker Seven Pofidik’in Masalı

Şeker Seven Pofidik’in Masalı

Kasım 1, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde şeker yemeği çok seven bir ayıcık varmış. Bu ayıcığın adı, Pofidik miş. Pofidik, her gün şeker, çikolata yer hiç doymazmış. Annesi ve babası Pofidik’e sürekli uyarıda bulunuyormuş ama Pofidik ailesini hiç dinlemiyormuş.

Günlerden bir gün Podifik ormanda yürüyüşe çıkmış. Önce arkadaşları ile oyunlar oynamış, ağaçlardan meyveler toplamış, bir süre sonra canı sıkılmış ve evine dönmek için yola çıkmış. O sırada bir ağacın yanında duran küçük bir kutu görmüş. Merak edip hemen kutunun yanına gitmiş. Açıp açmama konusunda kararsız kalmış ama dayanamayıp kutuyu açmış. Kutunun içinden bir çok şeker ve çikolata çıkmış. Pofidik gördükleri karşısında çok şaşkınmış, tam elini uzatıp şekeri alacakken annesinin sözleri aklına gelmiş “Dışarı da bulduğun hiç bir şeyi yememelisin Pofidik, senin için çok tehlikeli olabilir.” Pofidik, hemen elini geri çekmiş ve kutuyu orada bırakıp gitmiş. Eve gidince yaşadığı olayı annesine anlatmış. Anne ayı “Aferin sana Pofidik, beni çok mutlu ettin” demiş. Aradan bir kaç gün geçmiş ve ormanda yaşayan yavru zebranın hastalandığını öğrenmişler. Pofidik annesi ile birlikte ziyarete gitmiş. Pofidik “Arkadaşım geçmiş olsun, neden hastalandın?” diye sormuş. Yavru zebra “Geçen gün ormanda içi şeker dolu bir kutu gördüm ve dayanamayıp bir şeker yedim. Şeker bozuk olduğu için hastalanmışım” demiş. Pofidik “O kutuyu bende gördüm, ama tehlikeli olabileceği için yemedim. Keşke yemeseydin arkadaşım. Bu sana bir ders olsun. Senin için çok üzüldüm hemen iyileşirsin umarım” demiş. Yavru zebra “Haklısın, bir daha asla yemem. Bu bana iyi bir ders oldu” demiş.

Şeker Seven Pofidik’in Masalı

Pofidik, annesinin sözünü unutmayıp, şekerleri yemediği için kendisiyle gurur duymuş. O şekerler yüzünden hastalanan kendisi de olabilirmiş. Bu olay bütün yavrulara ders olmuş ve hiç biri bilmediği yiyecekleri yemeye çalışmamış. Masal da burada bitmiş.

Sevimli ayılarla ilgili başka masallar da okumak isterseniz Ayı Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Minik Manu'nun Macera Masalı