Bağışıklığı Kuvvetlenen Aslı’nın Hikayesi

Bağışıklığı Kuvvetlenen Aslı’nın Hikayesi

Kasım 2, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Aslı, birinci sınıfa yeni başlayan sevimli bir kız çocuğuymuş. Tam bir aydır heyecanla okula gidiyor, yeni bilgiler öğrenmenin keyfini çıkarıyormuş. Ama tüm çocuklar gibi Aslı da hastalanmaya başlamış. Uzun seneler boyunca kalabalık yerlere gitmediği, hasta çocuklar da oynamadığı için bağışıklığı biraz zayıf kalmış ve en ufak virüsü hemen kapıp, hastalanıyormuş.

Aslı bir gün okul sonu gelmiş ve “Anne boğazım çok acıyor ve üşüyorum” demiş. Annesi hemen Aslı’nın ateşine bakmış ve ateşinin yükseldiğini görmüş. Kızını alıp, yatağına yatırmış ve bir kaç ilaç vermiş. Aslı ilacın etkisiyle derin bir uykuya dalmış. Uyandığında annesi ona çok sağlıklı bir yemek tabağı hazırlamış ama Aslı yemek istemediğini söylemiş. Annesi ne kadar ısrar etse de Aslı yemeğini yememiş. Ertesi gün uyandığında tekrardan ateşi çıkmış annesi “Aslı bir şeyler yemen lazım, yoksa sana ilaç veremeyeceğim kızım” demiş. Aslı ağlayarak bir kaç kaşık çorba içmiş ve midesinin bulandığını söyleyerek içmeye devam etmemiş. Annesi tekrardan ilaç vermiş ve Aslı uykuya dalmış. Akşam üstü uyandığında küçük kızda en ufak iyileşme belirtisi yokmuş. Anne ve babası Aslı ya yemek yemesi gerektiğini, sağlıklı beslenirse hemen iyileşebileceğini söylemiş ama Aslı yemek yemeği reddetmiş. Çünkü küçük kız, sağlıklı yiyecekleri hiç sevmiyormuş. Yağlı, şekerli yiyecekleri yemekten zevk alıyormuş. Akşam olduğunda Aslı daha da kötüleşmiş ve hemen hastaneye gitmişler. Doktor, küçük kıza bir serum takmış çünkü iki gündür yemek yemediği için güçsüz düşmüş. Doktor “Duydum ki sağlıklı yemekleri yemek istemiyormuşsun küçük kız. Ama sağlıklı beslenmezsen iyileşemezsin. Mutlaka sebze ve meyve tüketmelisin. Hem bunları her zaman tüketirsen bağışıklığını kuvvetlendirir ve sürekli hasta olmazsın” demiş.

Bağışıklığı Kuvvetlenen Aslı’nın Hikayesi

Aslı bağışıklığının kuvvetleneceğini duyunca çok heyecanlanmış. Çünkü bu hastalığı onu çok yormuş. Eve gittiğinde anne ve babasını hiç üzmeden çorbasını içip, meyvelerini yemiş. İki gün sağlıklı beslenip, ilaçlarını içince hemen iyileşmiş. Bugüne kadar anne ve babasını dinlemediği içinde çok pişman olmuş. O günden sonra her gün meyve yemeğe, sebze yemeklerinin tadına bakmaya başlamış. Gittikçe bağışıklığı kuvvetlenen Aslı’nın hasta olma sayısı da çok azalmış. Bu hikayede burada bitmiş.

Çocuklarınıza Eğitici Hikayeler okumak isterseniz, bir çok eğitici hikayeye linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Oyun, Sadece Oyun Hikayesi