Sihirli Tarak Masalı

Sihirli Tarak Masalı

Ocak 12, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde gösterişli bir sarayda yaşayan Prenses varmış. Bu prensesin adı Aylin miş. Aylin ülkenin en güzel kızlarından biriymiş. Upuzun saçları, iri gözleri tatlı mı tatlı dili varmış. Prenses Aylin’in bütün huyları çok güzelmiş ama bir tek huyu annesini ve babasını çok üzüyormuş. Bu huyu da ‘Zamanın çoğunu saçlarını tarayarak geçirmesi’ imiş. Aylin tüm gün boyunca saçlarını tarar, toplar, bir daha tarar bir daha toplarmış. Çünkü saçları o kadar uzunmuş ki bu işleri saatlerce sürermiş.

Günlerden bir gün Kral ve Kraliçe kızlarını bu dertten kurtarmak istemişler. Saçları ile geçirdiği zamanı daha değerli işlerle ilgilenerek geçirmesinin doğru olduğunu düşünüyorlarmış. Bunun için ülkede yaşayan büyücüye gitmeye karar vermişler. Durumu büyücüye anlatmışlar büyücü “Benden tam olarak ne istiyorsunuz? İsterseniz kızınızın saçlarını kesebilirim” demiş. Kral ve Kraliçe “Hayır, böyle bir şey istemiyoruz. Kızımızın istediği dışında saçlarını kesemeyiz. Ama onun için sihirli bir tarak yapabilirsin. Prensesimiz başka işle uğraşırken tarak saçları kendi tarayabilsin” demişler. Bu fikir büyücünün de hoşuna gitmiş. Hemen eline bir tarak alıp ona bir büyü yapmış. Kral ve Kraliçe saraya dönüp sihirli tarağı kızlarına hediye etmişler. Prenses heyecanla saçını tarağı kullanmaya başlamış. Tarak önce saçı hızla taramış ve Prensesin canı biraz acımış. Ama daha sonra tarak normale dönmüş ve Aylin’in saçını güzelce taramış.

Sihirli Tarak Masalı

Prenses anne ve babasının sayesinde hem saçlarını düzenli bir şekilde taramış hem de zamanını boşa harcamamış olmuş. Bu sayede daha çok iyilik yapmaya, insanlara yardım etmeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İzin Almadan Elma Toplayan Obur'un Masalı