Sorumluluklarını Öğrenen Enes’in Hikayesi

Sorumluluklarını Öğrenen Enes’in Hikayesi

Ocak 5, 2023 2 Yazar: Ezgi E.

Şehrin birinde yaşayan Enes isminde tatlı bir çocuk varmış. Enes annesinin sözlerini pek dinlemeyen, yaramaz bir çocukmuş. Annesi ise Enes’i kırmak istemez onunla bağırarak konuşmazmış. Enes’in yapması gereken işler olduğunda annesi rica eder ama küçük çocuk yine de yapmazmış.

Günlerden bir gün anne işlerini halletmek için dışarı çıkmış ve Enes ile anneannesini yalnız bırakmış. Evden çıkmadan öncede Enes’in yemesi için yemek yapıp mutfağa bırakmış. Annesi gidince Enes biraz oyun oynamış, resim yapmış daha sonra sıkılmış ve dışarı çıkmak istemiş. Anneannesi ona izin vermiş ve Enes arkadaşları ile oyun oynamaya başlamış. Kendini oyun oynamaya kaptıran Enes yemek yemeği de unutmuş. Akşam olup eve geldiğinde karnının çok acıktığını fark eden Enes annesinden yemek istemiş. Annesi de “Bugün senin için bıraktığım yemekleri yemedin mi oğlum?” diye sormuş. Enes o an yine annesinin sözünü dinlemediğini fark etmiş. “Çok özür dilerim anneciğim, unuttum yemeği” demiş. Annesi de “Bak oğlum verdiğin hiçbir sözü tutmuyorsun. Sana güvenerek işlerimi halletmeye çıktım ve yemekleri de mutfağa bıraktım ama hiçbir şey yemeyerek beni çok üzdün” demiş. Enes annesinin haklı olduğunu biliyormuş ondan çok özür dilemiş. Annesi oğluna kıyamamış yine de yemek hazırlamış.

Sorumluluklarını Öğrenen Enes’in Hikayesi

Enes annesinin yemeklerinden güzelce yemiş. Annesinin ve babasının onun için ne kadar çabaladığını, üşenmeden her işi yaptıklarını fark etmiş. Kendi kendine bir söz vermiş ve bu sözü bu sefer tutmaya kararlıymış. Bir daha söz verdiği her şeyi yapacak, bütün sorumluluklarını zamanında yerine getirecekmiş.

Kısa hikâye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sabretmeyi Öğrenen Arda'nın Hikayesi