Yaralanan Cesur’un Masalı

Yaralanan Cesur’un Masalı

Ocak 4, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan küçük bir aslan varmış. Bu aslanın adı Cesur muş. Cesur, çok hareketli enerji dolu bir aslanmış. Her zaman oyunlar oynar, yerinde hiç durmaz, ormanın altından girer üstünden çıkarmış. Annesi ve babası dikkatli olmasını, ayağını elini incitmemesini söylermiş. Cesur ise onlara “Tamam” der ama hiç dinlemezmiş.

Günlerden bir gün Cesur arkadaşı maymun ile oyun oynarken onun yaptığı gibi ağaçtan ağaca zıplamaya başlamış. Arkadaşı maymun onu uyarsa da Cesur hiç dinlememiş. Bir atlamış iki atlamış üçüncüde tuttuğu ağacın dalı kopmuş ve Cesur ağaçtan düşmüş. Düşmüş düşmesine ama bir yandan da yuvarlanmaya başlamış. Bir süre sonra yuvarlanması duran Cesur ağlamaya başlamış. Kolu ve bacağı çok ağrıyormuş. “Anne baba, anne baba, yardım edin” diye bağırmaya başlamış. Arkadaşı maymun koşarak anne aslan ve baba aslana haber vermiş. Kısa sürede Cesur’un yanına gelen anne ve babası Cesur’u alıp doktora götürmüşler. Doktor Cesur’un kolunun ve bacağının kırıldığını söylemiş ve alçıya almış. Cesur eve gitmiş ve salonda ona bir yatak yapılmış. Günlerini evde yatarak geçiren Cesur çok sıkılmış, arkadaşları gibi dışarı çıkıp oyun oynamak istiyormuş. Cesur çıkamayınca arkadaşları eve gelmeye başlamış. Ona kitap okumuşlar, hikayeler anlatmışlar, kutu oyunları oynamışlar. Cesur arkadaşları sayesinde artık sıkılmamaya, güzel vakit geçirmeye başlamış. Bir sonra ki doktor kontrolüne gittiğinde kırıklarının iyileşmeye başladığını öğrenen Cesur çok mutlu olmuş.

Yaralanan Cesur’un Masalı

Birkaç ay sonra tamamen iyileşen Cesur alçılarından kurtulmuş ve ormanına kavuşmuş. Ama bu sefer daha temkinliymiş. Artık annesinin ve babasının sözünden çıkmıyor, ağaçtan ağaca atlamıyormuş. Sadece normal oyunlar oynayarak da eğlenebileceğini öğrenen Cesur o günden sonra her zaman daha dikkatli olmuş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kibirli Leylek Masalı