Üç Oğlağın Masalı

Üç Oğlağın Masalı

Temmuz 8, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken ormanın birinde hayvan ailesi yaşarmış. Bu ailelerden birisi de keçi ailesiymiş. Keçi ailesinin üç tanede yavrusu varmış. Bu oğlakların isimleri Beyaz, Ak ve Pamuk muş. Beyaz, Ak ve Pamuk çok iyi anlaşan kardeşlermiş. Ama yaramazlıkları dillere destanmış. Bir dakika yerinde durmaz sürekli hareket ederlermiş.

Günlerden bir gün oğlakların anne ve babasının dışarı çıkması gerekmiş. Baba ormana çalışmaya anne ise pazara gidecekmiş. Ama hava çok soğuk olduğu için yavruları yanlarında götürmek istememişler. Anne “Yavrularım, hava çok soğuk o yüzden sizi dışarı çıkaramam. Babanız işe benimse pazara gitmem lazım. Ben gelene kadar evden çıkmayın ve kapıyı kimseye açmayın” demiş. Beyaz “Neden açmayalım ki?” diye sormuş. Anne keçi de “Çünkü evde büyük olmadan kapı açılmaz. Kimin geleceği belli olmaz. Gelen kişi iyi niyetle mi yoksa kötü niyetle mi geldiğini anlamayabilirsiniz” demiş. Bu sefer Ak söze girmiş “Peki tanıdıklarımıza da mı kapıyı açmayalım?” diye sormuş. Anne “Evet hiç kimseye açmayın kapıyı” demiş. Pamuk da “Bizi kaçırırlar dimi anne?” diye ağlamaya başlamış. Anne keçi “Bakın yavrularım bu kapıyı açmadığınız sürece kimse size zarar vermez. Siz artık büyüdünüz ve üç kardeş evde yalnız bir saat geçirebilirsiniz” demiş. Anne ve baba yavruları ile vedalaşıp evden çıkmışlar. Oğlaklar evde oyun oynamaya başlamışlar. O sırada kapı çalınmış ve dışarıya “Kim o?” diye seslenmişler. Dışarıdan bir inek seslenmiş “Ben Benekli” Oğlaklar Benekliyi tanıyorlarmış annelerinin en yakın arkadaşıymış ama yinede kapıyı açmamışlar. “Üzgünüz, kapıyı sana açamayız annemiz kimseye kapıyı açmamamız gerektiğini söyledi” demişler. Benekli çocuklara anlayış göstermiş ve evine geri dönmüş.

Üç Oğlağın Masalı

Evine dönerken anne keçiyi yolda görmüş. “Ah merhaba arkadaşım bende şimdi sizin kapınızı çaldım. Ama çocuklar annemiz yok diyerek kapıyı açmadılar” demiş. Anne keçi bu duruma çok sevinmiş. Çocuklarının annelerini dinlemesi kapıyı kimselere açmaması anne keçinin çok hoşuna gitmiş. Eve gittiğinde çocuklarına sarılmış ve onlara kocaman bir aferin demiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tohum ve Paylaşma Masalı