Taşınan Tayın Masalı

Taşınan Tayın Masalı

Ekim 6, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok iyi anlaşan bir arkadaş grubu varmış. Bu arkadaşlar, kuzu, tilki, tay ve aslanmış. Kuzu, tilki, tay ve aslan ormanın yavru hayvanlarıymış. Her günü birlikte geçirir, okula bile beraber gidermiş.

Günlerden bir gün tay ve ailesinin ormandan taşınması gerekiyormuş. At ailesi başka bir ormanda kendilerine daha büyük bir ev bulmuşlar. Orada daha rahat yaşayacaklarını düşünmüşler ve eşyalarını toplamaya başlamışlar. Tabi öncesinde yavrularıyla konuşmaları gerekiyormuş. Bu durum tayı çok üzeceğini biliyorlarmış çünkü tay ormanı ve arkadaşlarını çok seviyormuş. Anne at taşınmaları gerektiğini, daha büyük bir ev bulduklarını söylemiş ve tay bu duruma çok üzülmüş. Tay sabah okula gittiğinde taşınmaları gerektiğini arkadaşlarına söylemiş. Hepsi bu duruma çok üzülmüş, çünkü arkadaşlarının gitmesini hiç biri istemiyormuş. O gün okulda dört arkadaş da çok üzgünmüş, bunu fark eden öğretmenleri fil neden bu kadar üzgün olduklarını sormuş. Tay öğretmenine durumu anlamış. Öğretmen fil “Bazen istemediğimiz şeyleri yaşamak zorunda olabiliriz çocuklar. Yeni bir eve taşınmak, okul değiştirmek ve bu sürece alışmak zor olabilir. Yapmamız gereken, üzüldüğümüz şeylerin bir de iyi yönünü düşünmek. Yeni ormanda yeni komşular, yeni okulda yeni arkadaşlar edinebilirsin. Böylelikle daha bir çok arkadaşın olmuş olur. Buradan taşınıyorsun diye arkadaşlarınla bir daha hiç görüşmeyeceksin demek değil. Siz her zaman arkadaş olmaya devam edeceksiniz” demiş. Tay öğretmeninin söylediklerini düşünmüş ve ona hak vermiş. Taşınmak o kadar da kötü olmaya bilirmiş. O gün okulda arkadaşları ile güzelce oynamış. Akşam eve gittiğinde ailecek eşyalarını taşımışlar ve yeni evlerine yerleşmişler.

Taşınan Tayın Masalı

Ertesi gün kuzu, tilki ve aslan okula gitmişler ama tayı göremeyince çok üzülmüşler. Bir günde onu özlediklerini anlamışlar. Üzgün üzgün otururken öğretmen fil gelmiş ve çocukları bu kadar üzgün gördüğü için onlarla oyun oynamak istemiş. Ama hiç biri oyun oynamak istememiş. Üçü de sıralarında mutsuz mutsuz otururken birden kapı açılmış ve tay içeri girmiş. Tayı gören arkadaşları koşarak sarılmış. Aslan “Yoksa taşınmadınız mı?” diye sormuş. Tay “Taşındık ama okulumu değiştirmek zorunda kalmadım sadece biraz daha yürümem gerekecek o kadar” demiş. Bunun üzerine hepsi birbirine sarılmış ve ayrılmadıkları için çok mutlu olmuşlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yiğit ve Arkadaşlarının Masalı