Gözlerini Seven Kardeşlerin Hikayesi

Gözlerini Seven Kardeşlerin Hikayesi

Ekim 5, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Tuğba ve Tarık çok iyi anlaşan iki kardeşmiş. Tuğba 6 yaşında Tarık ise 7 yaşındaymış. Birlikte resim yapmayı, legolarla oynamayı ve çizgi film izlemeyi çok seviyorlarmış. Ama bazen çizgi film izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorlar ve gün boyu çizgi film izliyorlarmış. Anne ve babaları onları sürekli uyarıyor fakat kardeşler dinlemiyormuş.

Bir sabah okullar tatilmiş ve iki kardeş ebeveynlerinden önce uyanmışlar. Hemen televizyonu açmışlar ve çizgi film izlemeye başlamışlar. Annesi uyandığında ise hemen televizyonu kapatıp oyun oynuyor gibi yapmışlar. Daha sonra hep beraber kahvaltılarını yapmışlar ve tekrar televizyonun karşısına geçmişler. Anneleri biraz izlemelerine izin vermiş. Çizgi filmleri bitince televizyonu kapatmışlar ve resim yapmış. Bir kaç saat sonra oyun oynamaktan, resim yapmaktan sıkılmışlar ve yine televizyonu açmışlar. Anneleri ise çizgi film izlemeleri istememiş çünkü gözleri artık kızarmış ve televizyona bakmamaları için çocuklarını uyarmış. İki kardeş annelerini dinlememiş ve izlemeye devam etmiş. Günler bu şekilde geçmiş. İki kardeş adeta televizyonun esiri olmuş. Bir kaç gün sonra Tuğba annesine gözünün acıdığını ve başının ağrıdığını söylemiş. Annesi ve babası hemen Tuğbayı doktora götürmüş. Doktor küçük kızın gözlerinin yorulduğunu ve uzun süre televizyona bakmaması gerektiğini söylemiş. Birde dinlendirici bir gözlük vermiş. Eve dönen Tuğba çok üzgünmüş, hem gözlerinin ağrımasına hemde uzun süre televizyon izleyemeyeceği için mutsuz bir şekilde oturmaya başlamış. Tarık ise kardeşinin bu durumuna çok üzülmüş. Anne ve babasının haklı olduğunu anlamış. Kardeşi daha fazla üzülmesin diye oda hiç televizyonu açmamış. Birlikte yapboz yapmışlar, bahçede oynamışlar. Televizyon izlemeden de kendilerini mutlu etmeyi başarmışlar.

Gözlerini Seven Kardeşlerin Hikayesi

Bir ay sonra Tuğba tekrar göz doktoruna gitmiş. Doktor, gözün bozulmadığını, artık daha dikkatli olması gerektiğini söylemiş. Televizyon izleyebileceğini fakat günde bir saatten fazla izlememesi gerektiğini de söylemeyi unutmamış. Küçük kız eve gittiğinde doktorun söylediklerini Tarık’a anlamış. O günden sonra iki kardeş bir karar almışlar. Artık günde bir saat çizgi film izleyeceklermiş. Boş zamanlarında etkinlikler yapacak, oyunlar oynayacak ve kitap okuyacaklarmış. Çocukların bu kararı anne ve babalarını da çok mutlu etmiş. Onlarda boş zamanlarında çocukları ile birlikte kitap okumuş ve oyunlar oynamış. Bu sayede iki kardeşin gözleri hiç bozulmamış.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Rabia ve Kuşların Hikayesi