Huysuz Sincap Masalı

Huysuz Sincap Masalı

Ağustos 18, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ilkbaharın gelişiyle ağaçlar yeşermeye, çiçekler açmaya, rengarenk kelebekler etrafta uçuşmaya başlamış. Baharın gelmesiyle birlikte Huysuz da kış uykusundan uyanmış ve kendine gelmeye çalışıyormuş. Huysuz, ormanda yaşayan bir sincapmış. Hiçbir şeyden memnun olmadığı için herkes ona Huysuz diyormuş.

Huysuz aylarca uyuduğu uykusunda uyanınca çok acıktığını fark etmiş. Canı aylardır yemediği ceviz ve fındık çekiyormuş. Hemen her sene olduğu gibi ceviz ve fındık ağacının yanına gitmiş ama daha dallarda ne ceviz nede fındık varmış. Bunu gören Huysuz çok sinirlenmiş “Nasıl daha meyvelerinizi vermezsiniz?” diye bağırmaya başlamış. Fındık ağacı hemen uyanmış ve Huysuz ile konuşmaya başlamış “Merhaba Huysuz, sonunda uyandın demek, bu sene henüz fındıklarım olgunlaşmadı, üzgünüm şansını başka ağaçlarda denemen gerek” demiş. Huysuz çok sinirlenmiş ve “Hiç bir işe yaramıyorsunuz, bir meyve vermeyi bile beceremiyorsunuz” diyerek ağaçların yanından uzaklaşmış. Bu durum fındık ve ceviz ağacının çok gücüne gitmiş. Onlar yavaş yavaş yaşlanmaya başlasa da her sene dallarında ceviz ve fındıkları olurmuş ama bu sene beklenmedik nedenlerden meyvelerini verememişler” İki ağacın bu kadar üzgün olduğunu gören ormanda ki diğer ağaçlar Huysuz’a çok sinirlenmişler. Hepsi birden bütün meyvelerini kesmiş ve hiç biri meyve vermemeye karar vermişler. Böylece Huysuz’un aklının başına geleceğini düşünmüşler. Düşündükleri gibi de olmuş. Huysuz, ceviz ve fındık ağacından umduğunu bulamayınca koşarak diğer ağaçlara gitmiş. Fakat hiç bir ağaç Huysuz’a meyve vermemiş.

Huysuz Sincap Masalı

Huysuz sincap o kadar aç kalmış ki karnı gurul gurul ses çıkarıyormuş. Bunu gören fındık ağacı Huysuz’un bu haline üzülmüş “Ah Huysuz, bizi kırdığın için hiçbir ağaç sana yiyecek vermiyor. Kalp kırmak ne kadar kötü bir duygu anladın mı? Sen bizi kırdın diğer ağaçlar da sana meyve vermeyince senin hem kalbin kırıldı hemde miden açlıktan yıkıldı” demiş. Huysuz “Haklısın, aslında sizi kırdığım için pişman oldum. Bugüne kadar hep sizin yemişlerinizden yedim ve hayatta kaldım. Sizin bu zor günlerinizde anlayış göstermem gerekiyordu” demiş. Ceviz ve Fındık ağacı “Hadi gel barışalım” diyerek Huysuz’a sarılmışlar. Bunun üzerine diğer ağaçlar meyvelerini tekrar ortaya çıkarmış ve Huysuz’un yemesine izin vermişler. Huysuz ağız tadıyla yemeğini yemiş ve çok mutlu olmuş. Bir daha da kimsenin kalbini kırmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Maymun Kardeşlerin Masalı