Tonton Dede ve Torunun Hikayesi

Tonton Dede ve Torunun Hikayesi

Nisan 18, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir zamanlar, küçük bir kasabada tatlı, iyi kalpli bir çocuk varmış. Bu çocuğun adı Ali imiş. Ali, Tonton Dedenin torunuymuş. Tonton dede ve Ali, sürekli birlikte vakit geçirirlermiş. Bu durumdan ikisi de çok mutluymuş. Her gün uzunca sohbetler ederler, oyunlar oynarlarmış.

Günlerden bir gün, Ali, kuzeni ve tonton dede birlikte oturup, sohbet ediyorlarmış. O an Ali’nin aklına bir şey gelmiş, saate bakmış ve “Ben birazdan geleceğim” deyip koşarak evden çıkmış. Tonton dede, yaşlı olduğu için Ali’nin arkasından gidememiş ama diğer torunu “Sen otur dede, ben Ali’nin arkasından giderim” demiş ve o da koşarak evden çıkmış. Ali o kadar hızlıymış ki kuzeni ona yetişememiş. Akşam saat 5 olduğunda Ali eve gelmiş. Ali eve geldiğinde biraz üzgünmüş hemen odasına girmiş. Akşam emek saati geldiğinde, annesi, kuzeni ve babası ne kadar ısrar etse de Ali odadan çıkmamış. Tonton dede, torununun bir şeye üzüldüğünden eminmiş ve Ali’nin odasına gitmiş. Kapıyı çalmış, içeri girmiş. Ali “Buyur dedeciğim, bir şey mi istedin?” diye sormuş. Tonton dede “Hayır evladım bir şey istemiyorum ama senin bir sorunun olduğunu hissediyorum. Paylaşmadığın sıkıntılar çözülmez ama birlikten kuvvet doğar, hep birlikte çözeriz” demiş. Ali, derin bir nefes almış “Haklısın dedeciğim o zaman anlatayım” demiş ve başlamış anlatmaya. “Dedeciğim, ben uzun zamandır ihtiyacı olan birisine yardım ediyorum. İki günde bir harçlıklarımla ona yiyecek götürüyorum. Ama bugün gördüm ki, kıyafete de ihtiyacı var. Benim harçlıklarım kıyafet almaya yetmiyor. Bu yüzden çok üzüldüm. Bir de hastaymış ve hastalığı için bir miktar para gerekiyor” demiş.

Tonton Dede ve Torunun Hikayesi

Tonton dede “Üzülme güzel torunum, el birliğiyle yapmamız gereken yardımı yaparız. İhtiyacı olanlara yardım etmek gerekir torunum, bugün ona yarın bana. Sen çok iyi kalpli bir çocuksun, güzel kalbin için sana teşekkür ederim” demiş ve dede torun birbirlerine sarılmışlar. Bir kaç güç içerisinde Ali’nin ailesi ve yakınları gerekli parayı toplamışlar ve ihtiyaç sahiplerine vermişler. Ali ve dedesi çok mutlu olmuş bu hikayede burada bitmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Duruş'un Hikayeleri: Kendi Odasında Yatma