Dış görünüşe Aldanma Hikayesi

Dış görünüşe Aldanma Hikayesi

Temmuz 7, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar kasabanın birinde yaşayan küçük bir kız çocuğu varmış. Bu kızın adı Ayla mış. Ayla annesine ve babasına ağlayarak istediği her şeyi yaptırabiliyormuş. Bu durum onda alışkanlık haline gelmiş ama annesi ve babası artık bu durumdan çok sıkılmış.

Günlerden bir gün Ayla’nın ayakkabısı yırtılmış. Ayakkabı alacak durumları olmasa da mecburen almaları gerekiyormuş. Annesi ve Ayla ayakkabı almak için evden çıkmışlar biraz dolaşmışlar ve sonunda ayakkabı mağazasına girmişler. Annesi beğendi ayakkabıyı alabileceğini söylemiş. Ama bir şart koymuş. Aldığı ayakkabıyı bütün yıl boyunca giyebilecek bir ayakkabı olmasını istemiş. Ayla annesine “Tamam anneciğim” demiş. Mağazanın içinde biraz dolaşmış ve sonunda vitrinde parıl parıl parlayan bir kutu görmüş. Kutuyu işaret ederek “Bunu istiyorum, bunu istiyorum” diye ağlamaya başlamış. Annesi de kutuyu alıp içinde ki ayakkabıya bakmak istemiş ama Ayla kutuyu alıp annesine vermemiş. Sadece bunu istiyorum diye bangır bangır bağırmaya başlamış. Annesi Ayla’nın daha fazla ağlamasına dayanamamış ve ayakkabının parasını ödeyerek eve geri dönmüş. Ayla yolda şarkılar söylüyormuş. Yeni bir ayakkabı aldığı için çok mutluymuş. Annesi ise ayakkabıyı denemeden, kutunun içinde ne olduğunu bilmeden aldığı için Ayla’ya çok kızgınmış.

Dış görünüşe Aldanma Hikayesi

Eve gittiklerinde Ayla heyecanla kutuyu açmaya başlamış. İçinden parlak bir ayakkabı çıkacağını beklerken, siyah bir çarık çıkmış. Ayla gördüklerinin karşısında çok şaşırmış ve ağlamaya başlamış. “Ben parlak ayakkabı istiyorum” diyerek annesinin yanına koşmuş. Annesi ayakkabıyı görünce Ayla’ya “Gördün mü kızım hiç bir şeyin dış görüntüsü ile değerlendirmemelisin. Önemli olan içinde ne olduğudur. Sen ayakkabıcıda beni dinlemedin ve o parlak kutuyu aldın. İçinden çıkana da razı olman gerek. O ayakkabılar yırtılmadan sana başka bir ayakkabı alınmayacak” demiş. Ayla annesinin sözleri karşısında daha çok ağlamış ama annesinin de haklı olduğunu anlamış. O günden sonra bir daha dış görüntüsü ne kadar güzel olursa olsun, içindekinin ne olduğunu bilmeden hiç bir eşyayı almamış. Bu hikayede burada bitmiş.

Daha fazla kısa hikaye okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Çilek'in Gözlük Takma Hikayesi