Yalnız Taştan Duvar Olmaz Hikayesi

Yalnız Taştan Duvar Olmaz Hikayesi

Ocak 25, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde köyün birinde iki aile yaşarmış. Bu aileler pek iyi anlaşamazlarmış.

Bir gün 1. ailenin çocukları top oynarken, topları 2. ailenin bahçesine kaçmış ve çiçekleri ezilmiş. Bu yüzden iki aile birbiriyle tartışmış. Tartışma o kadar uzun sürmüş ki en sonunda 1. aile kimseyi umursamayıp evlerine geri girmişler. 2. aile de içeri girmiş ve olay orada kapanmış. Aradan yıllar geçmiş, iki ailenin çocukları da büyümüş. 1. ailenin çocukları ayrı şehirde yaşamaya başlamış. Annelerinin ise maddi durumu biraz kötüymüş, hasta ve yaşlı olduğu için kendisi çalışamıyormuş. Çocuklar da anneleri için bir yardımcı tutmuşlar ama bir süre sonra yardımcının parasını vermemeye başlamışlar. Bu duruma 2. aile şahit olmuş ve yaşlı kadının evine gitmişler. Yaşlı kadın “Neden geldiniz?” diye sormuş. 2. aile “Az önce konuşmalarınıza şahit olduk ve size yardım etmek istiyoruz” demişler. Yaşlı kadın çok duygulanmış “teşekkür ederim, bunca zamandır yaptıklarımızdan sonra bana yardımcı olmak istediniz. Ne diyeceğimi bilemiyorum” demiş. 2. aile “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” demişler. O günden sonra çok iyi anlaşmaya başlamışlar. Her gün birlikte vakit geçiriyorlarmış. Bir gün yaşlı kadının çocukları eve gelmiş ve 2. ailenin orada olduğunu görmüşler. Hemen onları dışarı atmışlar. Yaşlı kadın kızgın bir şekilde “Siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz? O insanlar bana yardım etti, beni hastalıklarımdan bile kurtardılar” demiş.

Yalnız Taştan Duvar Olmaz Hikayesi

Çocuklar yaptıkları hatanın farkına varmışlar. İşlerinin kötü olduğunu ve para kazanamadıklarını söylemişler. Anneleri ise yaptıkları hataların cezasını çekmeleri gerektiğini söylemiş ve komşusunun evine gitmiş. İki komşu anda anda “Yalnız taştan duvar olmaz” demişler ve bu dayanışmaları 1. ailenin çocuklarına ders olmuş. O günden sonra çocuklar 2. aileden özür dilemişler, yardımlaşmanın önemini anlamışlar ve iyi anlaşmaya başlamışlar. Bu hikaye de burada bitmiş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizden bir çok farklı hikayeye ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tonton Dede ve Torunun Hikayesi