Yasak Elmayı Yiyen Zıpzıp’ın Masalı

Yasak Elmayı Yiyen Zıpzıp’ın Masalı

Aralık 23, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir kanguru varmış. Bu küçük kangurunun adı Zıpzıp’mış. Zıpzıp çok güzel, yumuşacık tüyleri olan, gözlerinden ışık saçılan zeki bir kanguruymuş. Annesinin sözünü dinler, ona verilen nasihatları hiç unutmazmış. Ama bir gün öyle bir şey başına gelmiş ki yaptığı hataya, annesinin söylediği sözleri unuttuğuna çok üzülmüş.

Günlerden bir gün Zıpzıp arkadaşları ile bahçede oynuyormuş. Canları sıkılan yavru hayvanlar ormanın derinliklerine gidip orada oynayıp, nehirden su içmek istemişler. Annelerinden izin alan yavru hayvanlar hep beraber ormana gitmişler. Oyun oynamışlar, nehirden su içmiş, yaptıkları kağıttan gemileri nehirde yüzdürmüşler ama artık sıkılmış ve hepsi evlerine dönmek istemiş. Zıpzıp da arkadaşları gibi evine dönmek için yola koyulmuş. Zıpzıp’ın oturduğu yerde başka arkadaşının evi yokmuş. O yüzden evine tek başına yürümesi gerekmiş. Zıpzıp bir oraya bir buraya zıplayıp evine doğru gidiyormuş. Ama yolda giderken birden ayağı bir şeye takılmış ve düşmüş. Ne olduğunu anlamayan Zıpzıp yerden kalkmış ve takıldığı şeyin bir taş olmadığını görmüş. Yerde duran bir kutu varmış. Merakına yenilen Zıpzıp kutuyu açmış. Aslında annesi ona “Sana ait olmayan şeylere dokunmamalısın Zıpzıp” demiş ama Zıpzıp o an annesinin söylediği sözü unutup kutuyu açmış. Kutuyu açtığında içinden kocaman bir elma çıkmış. Elma Zıpzıp’ın bugüne kadar gördüğü en güzel elmaymış. Kıpkırmızı ve kocaman. Zıpzıp, kutunun kimin bıraktığını ve neden bıraktığını bilmeden elmadan bir ısırık almış. Çünkü karnı çok acıkmış ve eve kadar dayanacak gücü yokmuş. Elmanın tadını çok beğenen yavru kanguru elmanın tamamını yemiş. Kimseye göstermeden kutuyu atmış ve evine gitmiş. Eve giden Zıpzıp akşam yemek yemek için sofraya oturmuş ama birden karnına korkunç bir ağrı girmiş. Karnı o kadar çok ağrıyormuş ki ağlamaya başlamış. Annesi ve babası Zıpzıp’a ne olduğunu anlamamış ve hemen doktor olan ayıyı çağırmışlar. Doktor hemen gelmiş ve Zıpzıp’ı muayene etmiş. Görünürde bir şey olmadığını söyleyen doktor o gün yediklerini saymasını istemiş. Zıpzıp yediği her şeyi saymış ve en son bir elma yediğini söylemiş. Annesi “Zıpzıp, bizim evimizde bugün elma yoktu. Sen elmayı nereden buldun?” diye sormuş. Zıpzıp elmayı yolda bir kutunun içinde bulduğunu ve dayanamayıp onu yediğini söylemiş. Doktor hemen Zıpzıp’ın midesine bakmış ona bir kaç test yapmış ve elmadan dolayı zehirlendiğini söylemiş. İçmesi için yavru kanguruya birkaç ilaç vermiş.

Yasak Elmayı Yiyen Zıpzıp’ın Masalı

Ertesi gün Zıpzıp kendini daha iyi hissetmiş. Annesi onunla konuşmak için odasına girmiş “Zıpzıp, dün beni çok şaşırttın, sen bilmediğin bir yiyeceği yemeyeceğini, başkasının verdiği bir şeyi yemeyeceğini bilmiyor musun?” demiş. Zıpzıp “Anneciğim, çok haklısın, özür dilerim. Bir an için senin dediklerini unuttum ve yapmam gereken bir şeyi yaptım. Ama bu bana çok büyük bir ders oldu. Bir daha asla bulduğum bir şeyi yemeyeceğim ve kimsenin verdiği bir şeyi sana sormadan yemeyeceğim.” demiş. Anne “Aferin oğlum, dediğin gibi bu sana büyük bir ders olsun” demiş ve anne oğul birbirlerine sarılmışlar. O günden sonra Zıpzıp asla annesinin sözünden çıkmamış.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Dost ve Köy Halkının Masalı

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilir, dilediğiniz masalımızı okuyabilirsiniz.