İnsanlar ve Hayvanlar Masalı

İnsanlar ve Hayvanlar Masalı

Aralık 24, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Dünya’da yaşayan hayvanların bir çoğu hastalanmaya başlamış. Eskiden koşan, oynayan, oldukça sağlıklı olan hayvanlar tek tek hastalanmışlar. Sağlıklı olan hayvanlar, arkadaşlarının neden hastalandıklarını bir türlü anlayamamışlar. Ama arkadaşlarını iyileştirmek için bir şeyler yapmaları gerektiğini biliyorlarmış. Bütün ormanların kralları, kuşlarla diğer ormanlara, kutuplara, denizlere haber salmışlar. Tüm hayvanların temsilcileri acilen toplanmalıymış. Haberi duyan bütün temsilciler belirlenen buluşma yerine gelmişler.

Fok, kutup ayıları, balıklar, kuşlar, geyikler, ceylanlar, ayılar, böcekler, filler ve diğer bütün hayvan ırklardan hastalanan arkadaşları olduğunu konuşmuşlar. Doktor olan hayvanlar bunların doğaya atılan plastiklerden kaynaklandığını bulmuşlar ve bu hastalığa “Plastik Hastalığı” adını vermişler. Hastalığı isimlendirdikten sonra hep beraber çare aramaya başlamışlar. İnsanlar tarafından atılan plastikler doğaya ve hayvanlara çok fazla zarar vermiş. Temsilci hayvanlar konuşmuşlar, ölçüp biçmişler. İlk olarak hastalanan hayvanların iyileşmesi için bir ilaç yapmışlar. Bu ilaç kuşlar sayesinde hasta olan hayvanlara ulaştırılmış ve hayvanlar yavaş yavaş iyileşmeye başlamış. Fakat bu hastalıktan dolayı ölen bir çok hayvan da olmuş. Tekrar hasta olmamak için bu plastik atıklarına bir çözüm aramaya başlamışlar. Toplantı günlerce sürmüş. En sonunda bir karara varılmış ve “İnsanlara uyarı yapılması gerektiğine” karar verilmiş. Peki bunu nasıl yapacaklar? Öncelikle işe insanlara ders vererek başlamışlar. Bütün havanlar birlik olup insanların onlara ulaşamayacağı yerlere saklanmışlar. Bu yüzden de doğanın dengesi yavaş yavaş bozulmaya başlamış. Arılar besin döngüsünün oluşmaması için bir süreliğine tozlaşma yapmayı bırakmış. Bir kaç gün sonra insanoğlu bir şeylerin ters gittiğini anlamış ve paniklemeye başlamış. Yavaş yavaş hayvanlar istediklerini elde etmeye başlamışlar. Daha sonra sıra kendilerini hatırlatmaya gelmiş. Bütün hayvanlar birlik olup şehir merkezlerine inmişler. Otoyollarda aslanlar, filler, ceylanlar gezmeye başlamış. Kutup ayılarını fokları gören insanlar ne yapacaklarını şaşırmışlar. Bütün insanlar korkup evlerine saklanmışlar. Ama hayvanların amacı kimseye zarar vermek değil, varlıklarını insanlara hatırlatmakmış.

İnsanlar ve Hayvanlar Masalı

En sonunda insanların temsilcileri bir araya gelip çözüm aramaya başlamışlar. Hayvanlarla bir anlaşma yapmaya karar verilmiş. Hayvanların baş temsilcisi olan aslan istedikleri yazılı bir kağıdı insanlara vermiş. Bu kağıtta: Plastikler doğaya atılmayacak, ormanlarda ateş yakılmayacak, bugüne kadar ormanlara atılan bütün çöpler toplanacak ve Avlanma yasaklanacak gibi bir çok madde yer alıyormuş. İnsanoğlu eli mahkum bütün istekleri kabul etmiş. Ve o saatten sonra hayvanlar şehir merkezlerinden çekilip kendi alanlarına geri dönmüş. İnsanlarda verdikleri sözü tutup bütün ormanları, çayırları her yeri temizlemişler ve hayvanlara yaşayacakları temiz alanlar bırakmışlar. O günden itibaren insanoğlu verdiği sözü hep tutmuş. Plastikleri atmamış, avlanma yapmamış, ormanları temiz tutmuş. Artık hayvanlar da insanlarda çok mutluymuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Maymun Kardeşlerin Masalı