Dev ile Cimri Demirci

Dev ile Cimri Demirci

Aralık 22, 2022 0 Yazar: Uyku Masalları

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken devler ülkesinde yaşayan merhametli bir dev varmış. Bu dev, diğer devler gibi insanlara ve diğer canlılara zarar vermez, herkese çok iyi davranırmış. Sadece çok iyi davranmakla kalmaz, hiçbir karşılık beklemeden yardıma ihtiyacı olan herkesin yardımına da koşarmış.

Bu merhametli ve yardımsever devin hiç hoşuna gitmeyen bir şey varmış ki o da haksızlıkmış. Haksızlığa gelemez, birinin bir başkasına haksızlık yaptığını gördüğünde hemen müdahale edermiş. Haksızlığı giderebilirse gidermeye çalışır, gideremezse bile haksızlık yapan kimselere dersini verirmiş.

Yufka yürekli bu dev, günün birinde bir demircinin yanında çalışan işçilere haksızlık yaptığını, yaptıkları işin karşılığında haklarını vermediğini duymuş. Bu cimri demirci, yanında çalışan işçilerin paralarını hep eksik ödermiş.

Dev bunu duymuş ya! Hiç durur mu? Hemen soluğu demircinin dükkanında almış. Maksadı ona iyi bir ders vermekmiş. Demirciye, “İşe ihtiyacım var. Beni de yanında çalıştırır mısın?” demiş. Demirci devin cüssesine bakınca çok mutlu olmuş. Kendi kendine, “Bütün işleri bu deve yaptırırım. Yanımda başkasını çalıştırmama da gerek kalmaz” diye düşünmüş.

Dev’ e, “Tabii ki seni yanımda çalıştırırım. Peki! Ücret olarak ne istiyorsun?” diye sormuş. Dev de, “Her çekiç darbesi için bana ücret ödersin. Ücreti de sen belirle” demiş. Cimri demirci buna daha çok sevinmiş ve kafasını sallayarak Dev’in teklifini kabul etmiş.

Dev ile Cimri Demirci

Demirci, dövülecek olan demirleri Dev’e göstermiş ve ona, “Ben çarşıya kadar gidiyorum. Dönene kadar sen bu demirleri döversin” demiş. Dev’in ilk çekiç darbesiyle örs parçalanmış. Dükkândan çıkmak üzere olan demirci gürültüyü duyar duymaz arkasına bakmış ama olan olmuş bir kere. Cimri demirci Dev’e, “Aman aman sen dur! Al şu parayı çık git dükkanımdan” demiş. Dev, “Senden para filan istemiyorum. Bugüne kadar hakkını vermediğin bütün çalışanlarına hakkını vermeni istiyorum.” demiş. Cimri demirci Dev’in ne kadar güçlü olduğunu görmüş, eğer çalışmaya devam ederse dükkandaki bütün demirler paramparça olacakmış. Hemen eski çalışanlarını işe almış ve herkese hak ettiğini vermiş. Dev’e dönüp “Çok haklıydın herkese emeğinin karşılığını vermeliydim. Çalışanları çıkarıp senin gücünü kullanmayı düşünmem hataydı. Tüm çalışanlarımdan ve senden özür dilerim” demiş. Dev de demirciye dersini vermiş ve evinin yolunu tutmuş.

Uyarlayan: Pedagog Ercüment Eşsiz

En güzel masal ve hikayeler için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Arı, Karınca, Tırtıl ve Böceğin Masalı