Kahverengi Palto ve Kartalın Masalı

Kahverengi Palto ve Kartalın Masalı

Mayıs 21, 2024 1 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde deniz fenerin de yaşayıp orada ki işlerin sorumluluğunu üstlenen Yiğit Amca adında orta yaşlı bir adam varmış. Her zaman Deniz Fenerin de yaşadığı için hava genelde ya rüzgarlı ya da soğuk olurmuş, bu yüzden yaz kış giydiği kahverengi paltosunu hiç çıkarmazmış. İnsanlar ne zaman Yiğit Amca’yı görse mutlaka üstünde ki kahverengi paltosunu da görürlermiş. Ve bu durum o kadar normal hale gelmiş ki Yiğit Amca’nın tanıdıkları onu kahverengi paltosuz görünce ona “Palton nerede?” Diye sorarlarmış.

Günlerden bir gün yine Deniz Fenerin de gemilere rehberlik eden Yiğit Amca, çok güçlü bir fırtınaya yakalanmış ve elektrikleri kesilmiş, hemen mum ışığını yakıp ardından elektrikleri geri getirmek için aşağıya elektrik panosuna gitmiş. Ama bi’ kaç dakika sonra anlamış ki elektriklerin gitmesi şalter yüzünden değil tam aksine yıldırım çarpması sonucu bir tane ışığın patlamasıymış. Yiğit Amca bu durumu görünce o ışığı yeni bir ışıkla değiştirmesi gerektiğini anlamış. Ama bu fırtına, rüzgar ve yükseklik korkusu yüzünden imkansızmış. “Ben şimdi ne yapacağım” diye düşünürken aklına parlak bir fikir gelmiş ve arkadaşı Kartal’ı hemen yanına çağırmış. Planı şuymuş: Yiğit Amca arkadaşı Kartal’a yeni bir ampul verecek ve Kartal da uçabildiği için ampulü kolayca değiştirebilecekmiş, aslında plan çok güzel ve çok işe yarar bir planmış ama ilk önce fırtınanın dinmesini uyuyarak bekleyeceklermiş. Yiğit Amca ve arkadaşı Kartal o gece uyuyup fırtınanın dinmesini beklemişler ve sabah olunca sonunda fırtına dinmiş, kalkar kalkmaz hemen dişlerini fırçalayıp kahvaltılarını etmişler ve plana koyulmuşlar. Yiğit Amca arkadaşı Kartal’a değiştirmesi için bir ampul vermiş ve Kartal’da o ampulü eskisiyle değiştirmiş, sonunda yıldırım yüzünden patlayan ışıkta geri gelmişti, bu sayede gemilere tekrardan rehberlik edebilmeye başlamış.

Kahverengi Palto ve Kartalın Masalı

Yiğit amca arkadaşı Kartal’a tekrardan teşekkür etmiş ve ona “Ne zaman bir şeye ihtiyacın olursa ben buradayım Kartal arkadaşım” demiş. O günden sonra Yiğit Amca deniz fenerin de herhangi bir ışık patlarsa arkadaşı Kartal’ı çağırır ve Kartal o ışığı tamir edip gidermiş. Bu hikayede başarıyla burada son bulup gökten 3 elma düşmüş, birisi bu masalı okuyana, birisi Yiğit Amcaya, ve sonuncusu da bu masalı dinleyene.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kar Tanesinin Masalı