Zayıflayan Eşeğin Masalı

Zayıflayan Eşeğin Masalı

Nisan 30, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken çiftliğin birinde yaşan bir eşek varmış. Bu eşek çiftlikte ki diğer hayvanlara göre oldukça kiloluymuş. Çünkü karnı hiç doymuyor sürekli yemek yiyormuş. Bir süre sonra yürümekte bile güçlük çekmeye başlamış. Ama onu en çok üzen şey, arkadaşlarının kilosu ile dalga geçmesi olmuş.

Günlerden bir gün bizim eşek çimlerde otlamaya başlamış. Bunu gören yaramaz hayvanlar hemen onun başına toplanmış. Onun fazla yemek yemesi ile ilgili şakalar yapmaya başlamış. Bu durum eşeğin gücüne çok gitmiş ve koşarak eve geri dönmüş. Annesi onun moralinin bozuk olduğunu görünce nedenini sormuş. Eşek de “Arkadaşlarım kilom ele dalga geçtiler. Bu da beni çok üzdü” demiş. Annesi “Üzülmene gerek yok yavrum. Kilo sadece bir sayı önemli olan senin kendini sağlıklı hissetmen. Arkadaşların dalga geçtiği için değil, senin sağlıklı olman, koşman, yürümen için kilo vermek istersen sana yardımcı olurum” demiş. Eşek annesinin söyledikleri karşısında çok mutlu olmuş “O zaman daha sağlıklı olmam için bana yardımcı ol anneciğim” demiş. O günden sonra eşek ve annesi sıkı bir beslenme programı uygulamış. Eşek belirli aralıklarla azar azar yemek yemeğe başlamış, bolca su içmiş. Bir kaç ay sonra eşek çok fit ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmuş.

Zayıflayan Eşeğin Masalı

Zayıfladıktan bir kaç gün sonra eşek arkadaşlarının yanına oynamaya çıkmış. Eşeğin yeni halini gören hayvanlar çok şaşırmış. Eşek “Benimle dalga geçtiniz, üzerimden şakalar yaptınız hepiniz çok mutluydunuz. Ama benim nasıl üzüleceğimi hiç düşünmediniz. Şunu bili ki sizin yüzünüzden zayıflamadım, sadece kendi sağlığım için kilolarımdan kurtuldum” demiş. Yavru hayvanlar eşeğin konuşmasından çok etkilenmişler. Arkadaşlarına yaptıkları yüzünden hepsi pişman olmuş, tek tek eşekten özür dilemişler. Eşek de vazgeçmeden, çabalayarak sağladığı yeni görüntüsünün keyfini çıkarmış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Süslü Selvi'nin Masalı

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ceren