Zürafalar ve Tavşanın Masalı

Zürafalar ve Tavşanın Masalı

Temmuz 22, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan zürafalar varmış. Bu zürafalar kendilerini çok beğenirlermiş. Boylarının uzun olması ve hızlı koşmalarıyla ormanda ki bütün hayvanlara hava atarlarmış. Diğer hayvanlar bu duruma alışmış ve onlarla hiçbir yarışa girmemeye karar vermişler. Bu durumda zürafaların çok hoşuna gidiyormuş ve kendilerini dokunulmaz hissediyorlarmış.

Günlerden bir gün bu ormana yeni bir tavşan gelmiş, herkesle tek tek tanışmış. Sıra zürafalara gelince hepsi tavşanla tanışıp kendi aralarında fısıldamaya başlamışlar. Tavşan onunla dalga geçtiklerini anlamış ama hiç aralarına karışmamış. Kimsenin dediklerini umursamaz, kendisini iyi tanırmış. Tavşan ormana alışırken bir yarış düzenleneceğini duymuş. Zürafalardan başka hiçbir hayvan yarışa katılmıyormuş. Ama tavşan bu yarışa katılmak istemiş. Yarış günü geldiğinde zürafalar kendileriyle övüne övüne piste gelmişler ve yarışın başlamasını beklemişler. Tavşan da kendisinden emin adımlarla piste gelmiş ve yarış için beklemeye başlamış. Zürafalar tavşanı görünce gülmeye başlamışlar. “Senin burada ne işin var? Bu yarışı kazanabileceğini düşünmüyorsun değil mi?” diyerek gülmüşler. Tavşan hiçbirine cevap vermemiş, yarışın sonunda hepsine gücün kimde olacağını gösterecekmiş. Start verilmiş ve yarış başlamış. Zürafalar dedikleri gibi çok hızlılarmış. Boylarının uzun olması hızlarını hiç etkilemiyormuş. Tavşan da kendisinden emin adımlarla koşmaya devam ediyormuş. Yarış ilerlemiş tavşan zürafaların gerisinde kalmış. Zürafalar da tavşana gülmeye başlamış. Fakat ormanın derinliklerine indiklerinde ağaçlardan geçmeye zorlanmaya başlamışlar. Tavşan ise boyunun kısa olmasının avantajını kullanarak ağaçların arasından sıyrılarak yarışa devam etmiş.

Zürafalar ve Tavşanın Masalı

Sonunda bitiş çizgisi gelmiş ve tavşan yarışı bitiren ilk hayvan olmuş. Zürafalar bitiş çizgisine gelince tavşanı görmüşler ve gözlerine inanamamışlar. Tavşan birinci olmanın gururuyla “Boyunuzun uzun olması, gösterişli olmanız yada hızlı koşmanız bir meziyet değil. Önemli olan aklınızı kullanmanız. Ormanın detaylarını bilmeniz bu yarışı kazanmanızda avantaj olabilirdi ama siz hiç zahmet edip bakmadınız bile. Bu yüzden kendinizle artık övünmeyi, bu hayvanlarla da dalga geçmeyi bırakın” demiş. Zürafalar tavşana hak vermiş ve herkesten özür dilemişler. O günden sonra kimse ile dalga geçmemeyi öğrenmişler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sihirli Park Masalı