Hileci Kaplumbağa Masalı

Hileci Kaplumbağa Masalı

Ekim 14, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çayırlarda yaşayan bir kaplumbağa varmış. Bu kaplumbağanın adı Yeşil Kabukmuş. Yeşil Kabuk kendisini çok güçlü hissediyor, ormanda ki herkesten kuvvetli olduğunu düşünüyormuş.

Günlerden bir gün yavru kaplumbağa Yeşil Kabuk uyanmış, elini yüzünü yıkamış ve mutfağa girmiş. Annesi: “Günaydın oğlum” demiş. Kaplumbağa da annesine “Günaydın” demiş. Anne kaplumbağa oğluna her zamanki gibi eğilerek fısıldamış “Sen çok güçlüsün oğlum.” Kaplumbağa sevinçle dışarı çıkmış. Bu gücünü herkese ispat etmek istiyormuş. Aklına bir fikir gelmiş ve hemen aslanın evine gitmiş. Aslan Yeşil Kabuk’u kapıda görünce şaşırmış, kaplumbağanın neden geldiğini sormuş. Kaplumbağa “Aslan kardeş seninle ağırlık kaldırma yarışı yapalım, kim kazanırsa ormanın kralı olsun” Demiş. Aslan kaplumbağayı küçümsemek istememiş ve onun kalbini kırmamak için “Tamam yapalım, o zaman iki gün sonra yarışalım” Demiş. Aslan ve yavru kaplumbağanın arasında geçen bu konuşma herkese yayılmış. Bütün hayvanlar hem çok şaşırmış hem de çok heyecanlanmış. Kaplumbağa da heyecanla evine gitmiş ve annesine olan biteni anlatmış. Annesi “Oğlum cesaretinden dolayı seni tebrik ediyorum. Ama unutma ki her yarışmada yenmekte var yenilmekte var, bunu unutma. Aslan senden daha güçlü çok çalışman lazım” demiş. Yeşil kabul bu sefer panik yapmış “Neden önceden söylemedin anne?” diye sormuş. Anne kaplumbağa “Sen benim gözümde en güçlüsün oğlum, ne bileyim aslanla yarışmak isteyeceğini” demiş. Kaplumbağa hemen başka plan düşünmüş ve tavşanın evine gitmiş. Kaplumbağa “Tavşan bana yarım etmen lazım, ben aslanı yenemeyeceğim ama ona oyun oynarsak yenebilirim” demiş. Tavşan arkadaşını üzmek istemediği için teklini kabul etmiş gibi görünmüş ama bunun doğru olmadığını biliyormuş, o yüzden hiç bir hile yapmamış.

Hileci Kaplumbağa Masalı

Yarışma günü geldiğinde aslan ağırlıkları kolayca kaldırmış ama kaplumbağa kaldıramamış. Bu yarışın kazananı aslan olmuş. Kaplumbağa, tavşanın istediğini yapmadığını anlamış ve ona çok kızmış. Tavşan “Üzgünüm arkadaşım ama bunu yapamazdım, herkes kendi bileğinin gücü ile kazanması lazım” demiş. Yeşil kabuk hata yaptığını anlamış ve herkesten özür dilemiş. Bir daha hile yapmayacağına dair söz vermiş. Bu masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Aslan ve Zenginliğin Masalı