Yaşlı Tavşanın Masalı

Yaşlı Tavşanın Masalı

Aralık 16, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde çok akıllı, pratik zekalı, yardım sever bir tavşan varmış. Herkes onunla vakit geçirmeyi çok sever, başı sıkışsa onun yanına koşar, dertleşirmiş. Ancak gel zaman git zaman, tavşan yaşlanmaya başlamış. Eskisi kadar enerjisi yokmuş, hayvanlarla konuşmaya bile üşeniyormuş. Eskisi gibi evden çıkmıyor, koşmuyor, zıplamıyormuş. Bu yüzden kendisini çok yalnız hissediyormuş.

Günlerden bir gün, ormanda ki hayvanlar, uzun süredir görmedikleri tavşanı ziyaret etmek istemişler. Toplanmışlar ve tavşanın evine gitmişler. Kapıyı çaldıklarında yaşlı tavşan kapıyı açmış, tavşan oldukça bitkin bir haldeymiş, hareketleri ve konuşması da oldukça yavaşmış. Tavşan, arkadaşlarını görünce sevinmiş ama aynı zamanda utanmış da. Onlara, yaşlandığını ve artık eskisi gibi olamadığını söylemiş. Arkadaşları, tavşanı teselli etmeye çalışmışlar. Ona, yaşlanmanın doğal bir şey olduğunu, ama bunun onu mutsuz etmemesi gerektiğini söylemişler. Ona, hâlâ ormanın en akıllı ve en güçlü hayvanı olduğunu, onlara çok şey öğrettiğini ve onların hep yanında olduğunu hatırlatmışlar. Ayrıca, ona ormanda yapabileceği birçok şey olduğunu, onunla birlikte olmaktan çok mutlu olacaklarını da söylemişler. Tavşan, arkadaşlarının sözlerini duyunca çok duygulanmış. Onlara teşekkür etmiş ve onlarla birlikte ormana gitmeyi kabul etmiş.

Yaşlı Tavşanın Masalı

Orman da, tavşan eskiden yaptığı gibi ağaçlara tırmanamasa da, meyve toplayamasa da, ormanda koşamasa da, arkadaşlarıyla sohbet etmiş, onlara hikâyeler anlatmış, tavsiyeler vermiş ve onlarla gülmüş. Tavşan, uzun zamandır hissetmediği bir mutluluk hissetmiş. Arkadaşları da onunla birlikte olduğu için çok mutluymuş. Böylece, maymun ve arkadaşları ormanda neşe içinde yaşamaya devam etmişler.

Çocuğunuz tavşan masallarını seviyorsa Tavşan Masalları kategorimizden bir çok tavşan masalına ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Bahar ve Çiçeklerinin Masalı