Aceleci Yavru Serçe Masalı

Aceleci Yavru Serçe Masalı

Haziran 30, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ormanın derinliklerinde mutlu bir yuvada yaşayan biri dişi biri erkek iki serçe yaşarmış. Bir gün dişi serçe 3 tane yumurta yumurtlamış ve yumurtalarının üzerine oturup beklemeye başlamış.

Günlerden bir gün yumurtalardan biri en afacan olanı acele edip biraz erken çatlamış annesi bu duruma çok şaşırmış. Normalde hepsi aynı zamanda çatlaması gerekiyormuş. Minik serçeyi yanına alıp kardeşlerinin de yumurtadan çıkması için tekrar beklemeye başlamış. Günler birbirini kovalamış ve en sonunda diğer iki kardeşi de yumurtadan çıkmış. Anne serçe diğer iki yavrusunu da görünce çok sevinmiş. Aradan aylar geçmiş ve kardeşlerinin tüyleri çıkmış hatta yavaş yavaş uçmaya bile başlamışlar. Fakat bizim aceleci minnağın bir türlü tüyleri çıkmamış. Bir gün annesine “Anneciğim neden benim tüylerim hala gelmedi ve uçamıyorum. Bak kardeşlerim benden sonra gelmesine rağmen uçuyorlar.” Demiş. Annesi de “Yavrucuğum sen vaktini beklemeden acele edip erkenden yumurtadan çıktın dolayısıyla gelişimini tamamlayamadın bu yüzden uçmak senin için çok tehlikeli.” Demiş.

Aceleci Yavru Serçe Masalı

Yavru serçe annesinin dediklerine çok sinirlenmiş. Ona uçabileceğini göstermek istemiş. Serçe annesine; “Hayır annecim bende uçmak istiyorum” deyip havalanmaya çalışmış ama biranda yere çakılmış. Ve baba serçe yavrusunu kurtarmaya gitmiş yavru serçe anne ve babasından onları endişelendirdiği için özür dilemiş. Bir zaman sonra onunda tüyleri çıkmış ve oda kardeşleri gibi uçmaya başlamış ve bundan sonra hiç aceleci davranmamış. Mutlu huzurlu yaşamışlar masalda burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Somurtkan ve Mutsuzun Masalı