Defne Betül ve Salatalıkların Hikayesi

Defne Betül ve Salatalıkların Hikayesi

Haziran 29, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kambur saman içinde çok güzel bahçesi olan tek katlı bir evde yaşayan bir kız varmış. Bu kızın adı Defne Betül imiş. Defne Betül bahçe ile ilgilenmeyi, çiçeklerle konuşmayı, bitkilere su vermeyi çok severmiş.

Günlerden bir gün babası bahçeye dikmek için salata fidanı getirmiş. Defne Betül bunu görünce havalara uçmuş. Babası ile birlikte salata fidanlarını bir bir dikmiş. Günler geçmiş, salata fidanları büyümeye başlamış hatta küçük salatalar bile fidanlardan çıkmış. Defne Betül o salataları yemek için sabırsızlanıyor, rüyalarında bile görüyormuş küçük salataları. Babası onu, salataları olgunlaşmadan yememesi gerektiği konusunda uyarıyor, ona sabırlı davranması gerektiğini söylüyormuş. Ama Defne Betül merakına yenik düşmüş ve salatadan koparıp ağzına atmış. Yalnız salatanın tadı çok acıymış. Bir anda babasının neden yememesi konusunda onu uyardığını anlamış ve yaptığına pişman olmuş, durumunu anlatmış. Babası ona kızmamış, gerçeği anlatmasına sevinmiş ama bir daha yapmamasını söylemiş.

Defne Betül ve Salatalıkların Hikayesi

Defne Betül zaten bu durumdan ders almış. Diğer salataları hep sabırla beklemiş, onlara gözü gibi bakmış . Olgunlaşınca bir güzel yemiş hatta kardeşine arkadaşlarına bile ikram etmiş güzel salatalardan. Masal da burada bitmiş.
Tarlada 3 salata yetişmiş: Biri bu masalı yazana, biri okuyana biri de salata sever tüm çocuklara… Afiyet olsun…

Kısa Hikaye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Uras ve Alp Kardeşlerin İyilik Hikayesi