Açgözlü Fil Retro’nun Masalı

Açgözlü Fil Retro’nun Masalı

Aralık 1, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde bundan yıllar yıllar önce Retro adında bir fil varmış. Bu fil etrafta ki filler tarafından açgözlü fil olarak tanınırmış. O kadar aç gözlü bir filmiş ki küçücük bir elma için bile kavga edermiş. Retro’nun bir kaç gün sonra doğum günü varmış. Kendine bir parti yapmayı planlayan fil, tüm arkadaşlarını arayıp davet etmiş.

Doğum günü gelmiş çatmış. Retro masayı çeşit çeşit yiyeceklerle doldurmuş. Ama gelin görün ki açgözlü fil Retro bu masayı kendi için hazırlamış ve arkadaşlarını çok az yemek olan başka bir masaya oturtmuş. Bunu gören, zürafa, aslan, ayı, maymun ve diğer hayvanlar bu duruma çok kızmış. Maymun kendini tutamamış ve “Bizi buraya davet ettin ama bu masaya mı oturt turuyorsun? O kadar yemek dolu olan masayı kendin için hazırladıysan, bizi neden çağırdın?” diye sormuş. Fil “Evet bu masayı kendim için hazırladım. Bu durumdan memnun değilseniz buradan gidebilirsiniz” demiş. Bütün hayvanlar Retro’nun bu sözlerine çok alınmışlar ve orayı terk etmişler. Retro ne kadar büyük bir ayıp yaptığının henüz farkında değilmiş. O günden sonra çok uzun bir süre ormanda yaşayan hiç bir hayvan Retro ile konuşmamış. Retro aylardır yalnız olduğu ve kimsenin onunla konuşmadığı için artık ormandan ayrılma kararı almış. “Hiç kimseye ihtiyacım yok, artık burda yaşamayacağım” diyerek ormanı terk etmiş.

Başka bir ormanda yaşamaya başlayan Retro, bir gün yemek ararken karşısına yaşlı bir fil çıkmış. Yaşlı fil artık gücünün olmadığını ve onun içinde bir kaç meyve toplamasını rica etmiş. Ama açgözlü Retro, yaşlı file bağırmış ve “git kendin topla” demiş. Yaşlı fil “Bu açgözlülüğün seni çok zor duruma sokacak. Zor duruma düşmek istemiyorsan biraz nazik ol” demiş, arkasını dönüp uzaklaşmış. Retro, yaşlı filin söylediklerine aldırış etmemiş ve yemek aramaya devam etmiş. O gece uykuya dalan Retro rüya görmüş. Rüyasında bütün hayvanların onunla bir daha hiç konuşmadığını, Dünya da ki bütün yiyecekleri topladıklarını ve Retro ya hiçbir şey vermediklerini görmüş. Uyandığında bugüne kadar yaptığı bütün kötülükler yüzünden, aç gözlülüğü yüzünden pişman olmuş. “Bu açgözlülük benim sonum olacak. Artık daha kibar olmam ve yardım sever olmam” lazım diye düşünmüş.

Açgözlü Fil Retro’nun Masalı

O gün tekrardan ormana gidip yiyecek toplamaya başlamış ve geçen gün karşılaştığı yaşlı fil ile karşılaşmış. Bu sefer Retro yaşlı file yemek vermeyi teklif etmiş. Yaşlı fil bu duruma çok şaşırmış ve neden değiştiğini sormuş. Retro “Bugünden itibaren açgözlülüğü ve kaba davranmayı bırakıyorum. Artık hep iyilik yapacağım” demiş. Ertesi gün eski ormanında ki arkadaşlarına davetiye göndermiş ve onları evine davet etmiş. Bu sefer bütün hayvanlar için harika bir sofra hazırlamış. Bütün hayvanlar gözlerine inanamamış ve Retro’nun pişman olduğunu anlamışlar. O günden sonra Retro daha çok iyilik yapmaya başlamış. Çünkü artık, birlikte yaşadığı, arkadaş olduğu kişilere kibar davranmasını, açgözlü olmamasını öğrenmiş. Sonuçta iyilik yapan her zaman iyilik bulur. Masalda burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Şef ve Gölge Arkadaşlarının Masalı

Daha fazla hayvan masalları okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.