Ahmet ve Salih Kardeşlerin Hikayesi

Ahmet ve Salih Kardeşlerin Hikayesi

Temmuz 5, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar köyün birinde yaşayan iki kardeş varmış. Kardeşlerden birinin adı Ahmet diğerinin Salih miş. Ahmet ve Salih kardeş olsalar da aralarında büyük farklar varmış. Ahmet sakin yapılı, elindekini paylaşan, kimseye karışmayan ve söz dinleyen bir çocukmuş. Salih ise sinirli, elindekini kimseyle paylaşmayı sevmeyen, herkese bir laf söyleyen ve kimsenin sözünü dinlemeyen bir çocukmuş.

Yıllar gelmiş geçmiş bu iki çocuk koca delikanlı olmuş. Babaları onlara iş kurmaları gerektiğini söylemiş. İki kardeş ne işi kursak diye düşünürken babası bir tarlası olduğunu ve tarlayı ortadan ikiye böleceğini, böylece herkes kendi işini yapacağını söylemiş. İki kardeş buna çok sevinmiş. Hemen işe koyulmuşlar. Önce tarlayı ikiye bölmüşler ve toprağı eşelemeye başlamışlar. İlk olarak sebze ekmeye karar vermişler. İki kardeş kendi taraflarında durmadan çalışırken Salih toprağın arasından küçük bir altın bulmuş. Koşarak kardeşine göstermiş. “Ahmet bak ne buldum” demiş. Ahmet şaşkınlıkla “Nerden buldun onu?” diye sormuş. Salih “Toprağın içinden buldum eminim daha çok vardır” demiş. Ahmet “Kazarken beli karşına çıkar ama altın bulmak için toprağı heba etme. Kısmetimizde varsa çıkar” demiş. Salih kardeşinin öğüdünü hiç dinlememiş. Altın bulmak için günlerce toprağı kazmış. Ne ekin ekmiş nede başka bir şey yapmış. Kısa yoldan zengin olmanın yollarını arıyormuş. Ahmet ise toprağı kazıp fidelerini ekmiş. Kısa sürede fideler büyümeye sebzeler çıkmaya başlamış. Çıkan sebzeleri toplamış ve pazar da satarak para kazanmaya başlamış. Salih ise hala altın arıyormuş.

Ahmet ve Salih Kardeşlerin Hikayesi

Aradan aylar geçmiş. Salih tek bulduğu altınla günlerini harcamış ve hiç para kazanamamış. Ahmet ise ekinlerden elde ettiği parayla zengin olmuş. Bir sabah babaları tarlayı ziyarete geldiğinde bir tarafın yemyeşil bir tarafın ise hala toprak olduğunu görmüş. İki kardeş başlarından geçen olayı anlatmış. Baba “Kısa yoldan para kazanmak istersen elinde avucunda olanı da kaybedersin oğul. Bak kardeşine hep toprağını yeşertti hem para kazandı. Sen ise elinde bir altınla kala kaldın.” demiş. Salih babasının haklı olduğunu anlamış ve günlerini boş yere geçirdiği için pişman olmuş. Yaşadığı bu olay ona iyi bir ders olmuş. Bir daha da böyle bir hata yapmamış. Bu hikayede burada bitmiş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yiyeceklerin Sihirleri Hikayesi