Akvaryum Balığının Masalı

Akvaryum Balığının Masalı

Ocak 4, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman için de evin birinde yaşayan küçük bir akvaryum balığı varmış. Balık sahibi tarafından her gün bir kere yem verilerek besleniyormuş. Ama bu küçük balık denizleri ve orada ki balıkları çok merak ediyormuş.

Günlerden bir gün balığın sahibi denize balık tutmaya gitmek için hazırlanmaya başlamış. Küçük balık bunu fırsat bilmiş ve sahibi görmeden, balık çantasına atlamış. Hemen evden çıkan adam, evinin yakınında ki deniz kenarına gidip oltasını atmış. Bu sırada bizim küçük balık bir fırsatını bulmuş ve hemen denize atlamış. Tatlı sudan tuzlu suya geçince bir afallamış ama kısa sürede tuzlu suya da alışmış ve yüzmeye başlamış. Yüzdükçe denizin dibine hayran kalmış. Onun küçük yaşam alanında böyle güzellikler yokmuş. Denizde ki kayalar, bitkiler, diğer deniz canlıları, küçük balık için çok ilgi çekiciymiş. Merakla etrafını keşfederken karşısında bir balık grubu çıkmış. Hemen onlarla konuşmaya başlamış. “Merhaba, arkadaşlar.” demiş. Balıklar bizim balığın rengini ve şaşkın gözlerini görünce onun denize ait olmadığını hemen anlamışlar. “Merhaba, nerelerden geldin? Seni daha önce burada hiç görmedik” demişler. Akvaryum balığı hemen başından geçenleri anlatmış. Deniz de yaşayan balıklar ona “Keşke buralara gelmeseydin, evinde rahat rahat yaşasaydın” demişler. Akvaryum balığı, deniz balıklarının verdiği tepkiye çok şaşırmış. “Neden böyle düşünüyorsunuz?” diye sormuş. Deniz balıkları başlamış anlatmaya. “Buralarda yemek bulmak zordur. Ayrıca büyük balıklardan da kaçmak gerek. Yani anlayacağın denizlerde yaşamak zordur” demişler. Akvaryum balığı ise “Bakın arkadaşlar, evet şartlarınız çok zor. Ama benim yaşadığım durum da çok zor. Küçük bir cam fanusun içinde, bir kaç kulaç yüzebiliyorum. Sahibim günde bir kere yemek veriyor. Ve hep yalnızım” demiş. Deniz balıkları, akvaryum balığının söylediklerine hak vermişler. Onların denizde yemek bulması zormuş ama yaşam alanları oldukça büyükmüş. Arkadaşları her zaman yanındaymış. Evet belki akvaryum balığının yeri belki sıcak ve rahatmış ama denizlerde ki rahatlık onda yokmuş.

Akvaryum Balığının Masalı

Deniz balıkları ve akvaryum balıkları tüm gün konuşmuşlar. Akvaryum balığının bir karar vermesi gerekiyormuş. Ya denizden çıkıp sahibi ile birlikte akvaryumuna geri dönecek yada denizlerde yaşayacakmış. Akvaryum balığı “Eğe beni aranıza kabul ederseniz, sizinle yaşamak istiyorum” demiş. Deniz balıkları “Deniz kocaman ve herkesin, tabi ki de gelip yaşayabilirsin” demişler. Akvaryum balığı o saatten sonra denizde yaşamanın tadını çıkarmaya başlamış. Belki biraz soğukmuş, belki yemek bulmak zormuş ama akvaryum balığı burada çok mutluymuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Arkadaş Bulamayan Kirpinin Masalı