Araba Turbo’nun Masalı

Araba Turbo’nun Masalı

Temmuz 13, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir araba şehri varmış. Bu şehirde sadece arabalar yaşarmış ve hepsinde insan özellikleri varmış. Bazı arabalar doktor, bazı arabalar mühendis, bazıları tamir ustası, bazıları da aşçıymış. Herkes birbirine yardım eder, kimse kimse ile kavga etmezmiş.

Bu arabaların içinde birde küçük sarı bir araba varmış, adı da Turboymuş. Turba araba şehrinin en küçük üyesiymiş. Herkese naz yapar, trip atar hep istediğini yaptırmaya çalışırmış. Bu durum arabaların hoşuna gitmemeye başlamış. Çünkü Turbo’nun her istediği yapıldığında daha şımarık hale geliyormuş. Bir sabah Turba şehirde ağlayarak geziyormuş, herkes ona ne olduğunu sormuş ama kimseye söylememiş. Turbo’nun en yakın arkadaşı mavi araba onun yanına gitmiş “Turbo neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Turbo “Annem artık hiç bir istediğimi yapmayacakmış, bu da beni çok üzdü” demiş ve ağlamaya devam etmiş. Sarı araba “Ama Turbo annen her istediğini de yapamaz, biraz da sen işlerini halletmeye çalış. Bak biz her işimizi kendimiz yapıyoruz. Sen ise hep başkalarına yaptırıyorsun. Böyle yapmaya devam edersen hiç büyüyemezsin” demiş ve arkadaşının yanından ayrılmış.

Araba Turbo’nun Masalı

Turbo arkadaşı gidince düşünmeye başlamış, herkes onun isteklerini yerine getiriyormuş getirmesine ama o hiç iş yapmıyormuş. Her zaman boş boş geziyormuş. Ama artık akıllanmış ve o günden sonra her işini kendisi halletmeye başlamış. Kimseden yardım bile almamış. Bu durumda bütün arabaların hoşuna gitmiş. Tubo da artık büyümeye başlamış masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Dilek Köyü Masalı