Tembel Karınca Masalı

Tembel Karınca Masalı

Kasım 21, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil çayırlar da bir karınca yuvası varmış. Bu yuvada bir çok karınca bir arada yaşıyormuş. Hepsi bütün yaz çalışıyor, kış için birikim yapıyorlarmış. Ama içlerinden birisi, bilindiğinin aksine çok tembel bir karıncaymış.

Tembel hayvan her gün tembel tembel yatıyormuş. Hiç bir işin ucundan tutmuyor, gününü eğlenerek geçiriyormuş. Bu durum bütün karıncaların dikkatini çekmiş. Bir gün arkadaşı ona “Arkadaşım, neden hiçbir zaman bize yardım etmiyorsun?” diye sormuş. Tembel karınca da “Arkadaşım, benim yapmama ne gerek var ki” demiş. Arkadaş karınca çok sinirlenmiş. Onunla tartışmamak için “Peki madem, o zaman ben gidiyorum, kendine iyi bak” demiş ve hızlıca kral odasına ilerlemiş. Karıncayı gören Kral “Ne oldu? Neden bu kadar telaşlısın?” diye sormuş. Çalışkan karınca “Kralım” diye söze başlamış ve ona arkadaşının tembelliğinden bahsetmiş ve bu tembelliğini bir daha yapmaması için yapmış olduğu planını anlatmış.

Tembel Karınca Masalı

Günler, haftalar hatta aylar geçmiş ve en sonunda kış gelmiş çatmış. İlerleyen günlerce Tembel karınca çok acıkmış. Hemen arkadaşının evine gidip “Arkadaşım bana yiyecek bir şeyler verir misin?” diye sormuş. Arkadaşı da “Üzgünüm ama veremem. Bir günlerce çalıştık, çabaladık. Sen ise yan gelip yattın. Sana çalışmalısın dediğimiz de ise bizi hiç umursamadın. Eğer sende bizle çalışsaydın sana yiyecek verirdim” demiş. Karınca da yaptığı bu hatayı anlamış ve arkadaşında çok özür dilemiş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla karınca masalı okumak isterseniz Karınca Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Karınca İle Güzel Kız Masalı