Aslan ve Zenginliğin Masalı

Aslan ve Zenginliğin Masalı

Mart 24, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde aslan varmış. Bu aslan ormanın kralıymış. Doğal olarak da ormanın en zengin hayvanıymış. Kaldığı yer adeta bir saray gibiymiş. Aklınıza gelebilecek bütün yemekler kralın evinde varmış. Duvarlar en güzel yapraklarla çevrili, yolu da altın gibi parlayan taşlar döşeliymiş. Diğer hayvanların ise kaldıkları yerler derme çatmaymış. Tahtalar kırıl, yollar ise bozukmuş. Aslan her defasında hayvanların evlerinin önünden geçerken onlara güler fakir oldukları için dalga geçermiş. Hayvanlar ise onu hiç umursamaz evlerinde mutlu mesut yaşarlarmış.

Günlerden bir gün aslan ormanda gezintiye çıkmış. Hayvanların evlerinin önünden geçerken içeriden gelen seslere kulak kabartmış. Her evde neşe, kahkaha varmış. Bazları çalgı çalıyor oynuyor bazıları da ateş yakıp başında sohbet ediyormuş. Aslan ise yapayalnızmış. Kimsesi yokmuş. Konuşacak bir arkadaşı dans edecek bir dostu bile yokmuş. Çok mutsuz olan aslan onların nasıl bu kadar mutlu olduğunu bir türlü anlamıyormuş. Artık dayanamamış ve zebraların evinin önünden geçerken onlarla konuşmaya başlamış. “Neden bu kadar mutlusunuz? Oysa ki siz çok fakirsiniz bense çok zenginim. En çok benim mutlu olmam lazım” demiş. Zebra ise “Mutluluk para yada ev ile olmaz. Önemli olan aile, arkadaşlar ve dostlardır. Bir hayvan yalnızken hiç bir iş beceremez. Ama beraber olunca her şeyi yapabilir. Nede olsa birlikten kuvvet doğar” demiş. Aslan, zebranın haklı olduğunu kabul etmiş. Çünkü kendisi yalnız diğerleri ise kalabalıkmış. O an yalnızlığından, kendisini üstün görmesinden utanmış.

Aslan ve Zenginliğin Masalı

Ertesi gün bütün hayvanları ormanın meydanına toplamış. “Ey orman halkı, sizler çok haklısınız. Para, mülk hiç önemli değil. Önemli olan birlik beraberlik. Bundan sonra benim olan her şey sizin. Yeter ki beni de aranıza alın” demiş. Bütün hayvanlar konuşup bir karara armış ve aslana bir şans vermeye karar vermişler. O günden sonra aslan her şeyini hayvanlarla paylaşmış, kimseye üstünlük taslamamış ve bütün orman mutlu mesut yaşamaya devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kayıp Melodi Masalı