Ateş Böceği Işığı Masalı

Ateş Böceği Işığı Masalı

Nisan 8, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde geceleri ışıl ışıl ayın parladığı bir orman varmış. Bütün ormanlarda olduğu gibi bu ormanda da, gündüzleri uyuyup geceleri uyanan ve dolaşan hayvanlar varmış. Baykuş, yarasa ve rakun bu hayvanlardan üçüymüş.

Baykuş, yarasa ve rakun aynı evde yaşarlarmış. Gündüzleri uyudukları ve gece uyanık oldukları için her zaman birbirlerine destek olur yalnız kalmazlarmış. Üçü de her gece ay ışığında dolaşmayı ve ormanın derinliklerini keşfetmeyi çok severlermiş. Günlerden bir gün ay ışığı karanlık bulutların arkasına saklanmış ve bütün orman karanlığa bürünmüş. Göz gözü görmüyor, hiç bir hayvan evden çıkmıyormuş. Baykuş, yarasa ve rakun uykusundan uyanıp dışarı baktığında bir şeylerin ters gittiğini anlamışlar. Ama dışarı çıkmak için hava çok karanlıkmış. Rakun “Arkadaşlar bizim yemek bulmamız için dışarı çıkmamız lazım ama bu karanlıkta önümüzü nasıl göreceğiz bilmiyorum” demiş. Yarasa ve baykuş ona hak vermiş ve ne yapacaklarını düşünmeye başlamışlar. Yarasanın aklına evde ki el feneri gelmiş, hemen gidip el fenerini almış ve “Hadi pil bitmeden gidip gelelim” demiş. Üç arkadaş yola koyulmuş, en iyi bildikleri yere hızla gitmişler ve karınlarını doyurmuşlar. Tam dönüş yoluna geçmişler ama el fenerinin pili bitmiş. Üçü de e yapacağını şaşırmış, küçücük bir ışığa muhtaç olmuşlar. O sırada küçük bir ateş böceği uçuyormuş. Baykuş “Bakın orada bir ateş böceği var, belki bize yardım eder” demiş. Rakun hemen seslenmiş “Ateş böceği, ateş böceği… Yanımıza gelir misin?” diye sormuş. Ateş böceği sesin geldiği yere gitmiş, baykuş, yarasa ve rakunu görmüş. Ateş böceği “Sizin bu karanlıkta dışarıda ne işiniz var arkadaşlar?” diye sormuş. Baykuş “Uyandığımızda her yer karanlıktı, çok acıktığımız için evdeki fenerle dışarı çıktık ama onunda pili bitti. Bize ışık olup yolu gösterir misin?” diye sormuş. Ateş böceği “Tabi ki de gösteririm ama benim ışığım yetersiz kalır. Biraz beklerseniz bir kaç arkadaşımı çağırır size yolunuzu gösterebiliriz” demiş. Üç arkadaş buna çok sevinmiş ve ateş böceklerini beklemeye başlamışlar.

Ateş Böceği Işığı Masalı

Ateş böceği hemen arkadaşlarını çağırmış ve hayvanlar için yolu aydınlatmışlar. Kısa süre de baykuş, yarasa ve rakun evine kavuşmuşlar. Ateş böceklerine yardım ettikleri için çok teşekkür etmişler. Böylelikle her zaman birbirlerine yardımcı olmanın kıymetini anlamışlar. Bu davranış bütün ormana ders olmuş masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Bebek Arabanın Masalı