Maceracı Arkadaşların Masalı

Maceracı Arkadaşların Masalı

Nisan 9, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan üç yakın dost varmış. Bu dostlar kanguru, kunduz ve köstebekmiş. Üç arkadaşın dostluğuna bütün orman halkı imrenirmiş, onların iyi anlaşması herkese örnek olurmuş.

Günlerden bir gün üç arkadaş ormanın derinliklerinde dolaşırken, köstebek bir yeri kazmış ve oradan katlamış bir kağıt bulmuş. Hepsi merakla köstebeğin kağıdı açmasını beklemiş ve kağıdın içinden karışık bir harita çıkmış. Kanguru, kunduz ve köstebek, haritayı inceleyemeye başlamışlar, yolun sonunda ki kutuya ulaşmaya karar vermişler. Sırt çantalarını hazırlamışlar ve gecenin karanlığında yola koyulmuşlar. Gecenin sessizliğini sadece ayak sesleri bölüyormuş. Üç arkadaşın yolculuğunda ateş böcekleri ışıklarıyla onlara eşlik ediyorlarmış. Köstebek gece görmede çok iyiymiş ve arkadaşlarına yolu güzel tarif ediyormuş. Kunduz ormana kurulan tuzakları bulmada yetenekliymiş. Onun sayesinde hiç bir tuzağa yakalanmadan ilerleye biliyorlarmış. Kanguru da, çok akıllı ve bilgeymiş, verdiği kararlar her zaman doğru çıkarmış. Karalık yolda ilerlerken onları izleyen hayvanlar olduğunu fark etmişler ama birbirlerine destek olmuşlar ve cesaretlerini toplayıp yollarına devam etmişler. Zorlu yollardan geçmişler, az gitmişler uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler sonunda geçmişten kalıntılar olan bir yere varmışlar. Haritada gösterilen son yer burasıymış ama etrafta bir sandık görememişler. Daha sonra bilge kanguru haritanın arkasını çevirmiş ve ay ışığına doğru tutmuş. Haritanın arkasında parlak yazılar ortaya çıkmış ve büyük bir kapının orada olduğunu gösteriyormuş. Köstebek haritada gösterilen kapının olduğu yeri bulmuş. Çok fazla tuzak olduğu için kunduz kemirerek tuzakları yok etmiş. Kanguru da son olarak verilen bulmacayı çözmüş ve kapı açılmış. Karşılarına kocaman bir mağara çıkmış, mağaranın duvarında “Sadece gerçek dostlar bu mağaraya girebilir. Gerçek dost olmayanlar bu mağaraya girmeye çalışırsa başladıkları yere geri dönerler” yazıyormuş. Üç arkadaş el ele tutuşmuşlar ve mağaraya girmeyi başarmış. Mağara da çok fazla yiyecek varmış, hepsi sevinçle dans etmişler. Yiyecekleri çantalarına doldurmuşlar ve evlerine geri dönmüşler.

Maceracı Arkadaşların Masalı

Kanguru, kunduz ve köstebek dostlukları ve birbirlerine olan güvenleri sayesinde büyük ödüle kavuşmuşlar. Yaşadıkları macera dolu geceyi de bütün arkadaşlarına anlatmışlar ve dostlukları herkese örnek olmuş. Onların yaşadığı orman maceraları daha bitmemiş ama bu masal burada sona ermiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ayı ve Tavşanın Masalı